Abbeville
Płomienisty gotyk kolegiaty św. Vulfrana
Do Abbeville warto przyjechać pociągiem. To okazja, aby zobaczyć zabytkowy dworzec kolei francuskich, wybudowany w 1847 r. w stylu flamandzkim. Jest autentyczną perełką miasta.
Z uroczego, pełnego zabytków miasteczka on jeden pozostał w stanie nienaruszonym, gdy podczas „bitwy o Francję” w 1940 r. niemiecka artyleria zmasakrowała Abbeville.
W gotyckiej kolegiacie św. Vulfrana zawaliło się wówczas sklepienie, rujnując wnętrze kościoła. Podjęta mozolna odbudowa pozwoliła na ponowne otwarcie kościoła w 1998 r. Jego wdzięk może konkurować z wielkimi katedrami gotyckimi Francji.
Początek budowy kolegiaty miał miejsce w 1488 r. Prace trwały etapami; niedobór finansowy, wojny religijne i hiszpańskie najazdy spowodowały poślizg aż do 1663 r.
Ciekawostką jest orientacja kościoła – fasada otwarta jest na północ, nie jak zwykle na zachód. Kolegiata została wybudowana na podmokłym terenie.
Popatrzmy na budynek…
Kościół wieńczą dwie jednakowe wieże z dzwonami na szczycie, które wznoszą się na wysokość 55,80 m. Bogaty ornament gotyku płomienistego wypełnia każdy centymetr fasady. Trzy portale do trzech naw zdobi ponad dwadzieścia posągów świętych i sceny biblijne, a także znaki cechów, które sponsorowały ten wystrój. W portalu centralnym umieszczono rzeźby m.in. św. Jana Ewangelisty, św. Vulfrana, św. Mikołaja, św. Firmina – patrona bednarzy. Portal lewy – północny – poświęcony jest w kilku scenach legendzie o św. Eustachym. Mamy tu wilka i lwa porywających jego dzieci i scenę wrzucenia go do morza. W portalu południowym, w tympanonie wyrzeźbione jest Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Poniżej jest m.in. Maria Kleofasowa i Salome z dziećmi ubrane w wystawne renesansowe stroje. Rzeźby pochodzą z 1501 r. i są fundacją cechu kupców.
Wnętrzem kolegiaty można się zachłysnąć
Pozbawione nadmiaru ornamentu jest jasne i eleganckie. Nawa główna jest wąska, ma tyko 9,10 m, jej wysokość wynosi 31,7 m. Te proporcje wywołują wrażenie, że jest jednak bardzo wysoka. W każdej z naw bocznych umieszczone są kaplice z naściennymi ołtarzykami, będącymi kamiennymi polichromowanymi płaskorzeźbami. Wymienić trzeba kilka z nich. Kaplica św. Jana Baptysty mieści ołtarz chrztu Jezusa. W kaplicy poświęconej św. Annie nad XVI-wiecznym ołtarzem umieszczono posągi św. Andrzeja, św. Mikołaja i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Warto zwrócić uwagę na stojącą przed kaplicą marmurową chrzcielnicę z XVIII w. oraz przymocowaną do ściany drewnianą statuę św. Jana Baptysty z XVI w. W kaplicy św. Agnieszki znajduje się ołtarzyk – Sąd Ostateczny, a w kaplicy św. Ludwika – Boże Narodzenie. I to wszystko znajduje się pod sklepieniem żebrowym, nad chórem – drewnianym.
Warto wiedzieć
Miasteczko leży nad rzeką Sommą, w departamencie Sommy i jest stolicą terytorium Ponthieu. Niska zabudowa Abbeville ze spadzistymi dachami i mansardami nadaje mu piękno, spotykane w wielu niewielkich miastach.
PS
Abbeville zostało wyzwolone przez polskich pancerniaków, którzy weszli do miasta 3 września 1944 r. To było dla generała Maczka pierwsze wyzwolone miasto we Francji.
Dodaj komentarz