Wisła
Aleja Gwiazd Sportu, czyli… aleja Małysza
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Aleja Gwiazd Sportu w Wiśle powstała na schodzącej fali małyszomanii. W roku 2008, roku otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince, na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Placu Bogumiła Hoffa) wmurowano pierwsze dwie tablice.
Pierwsza w szeregu pełni dwie funkcje: anonsuje powstanie Alei Gwiazd Sportu, a jednocześnie upamiętnienia otwarcie skoczni przez samego mistrza. Druga honoruje Adama Małysza, największego sportowca pochodzącego z tego miasta i nadal z nim związanego. Od tego czasu co roku przybywały w Wiśle kolejne tablice sportowców, których życiowe szlaki splotły się z Wisłą:
* Janusza Rokickiego ? urodzonego w Wiśle wicemistrza paraolimpijskiego w pchnięciu kulą z Aten z 2004 roku
* Apoloniusza Tajnera ? trenera polskich skoczków, w tym także Adama Małysza,
* Jana Szturca ? pierwszego trenera klubowego Adama Małysza,
* Jana Kawuloka ? wiślańskiego olimpijczyka, który startował startował w kombinacji norweskiej na igrzyskach olimpijskich w Grenoble w 1968 roku, gdzie zajął 20. miejsce.
Jesienią 2013 roku własną tablicę odsłonił Jan Legierski, były zawodnik kombinacji norweskiej, olimpijczyk z Innsbrucku (18 miejsce) i Lake Placid (10 miejsce), wicemistrz Europy juniorów i uczestnik mistrzostw świata seniorów.
* * *
Tak to się ciekawie składa, że na siedem tablic w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu aż sześć dotyczy sportów zimowych i aż cztery mają bliski związek z Adamem Małyszem…
Po tym powitaniu, jakie urządzono Kamilowi Stochowi w Zębie, próbuję sobie wyobrazić, jak jego uhonorują w rodzinnej miejscowości. Skocznia, muzeum, aleja – czy można jeszcze więcej?