Wisła
Narciarskie sprzęty w muzeum
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Wiśle, przy ulicy Wodnej 3, w budynku należącym do pensjonatu Zimowit (budynek B w głębi podwórza) znajduje się niewielkie Muzeum Narciarstwa.
W niewielkim, dość ciasnym pomieszczeniu zgromadzono całkiem sporą kolekcję sprzętu narciarskiego i do zimowych wędrówek. Zobaczymy tu stare drewniane narty, a wśród nich pochodzące z końca XIX w. i kilka par z lat 30. ubiegłego wieku. Są też nowsze: drewniane jeszcze egzemplarze z lat 60., metalowe z lat 70. Zjazdówki i biegówki. Wśród eksponatów znajdują się też narty Adama Małysza, na których zdobył jeden z licznych tytułów mistrza Polski, ale też innych naszych skoczków: Piotra Fijasa (trzykrotny zwycięzca zawodów pucharu świata, ostatni oficjalny rekordzista świata w długości skoku z 1987 z Planicy – 194 m) i Erwina Fiedora. Są też kijki – bambusowe i leszczynowe, są dawne, „ludowe” rakiety do chodzenia po śniegu, tzw. karple. Zobaczymy też skórzane buty narciarskie i buty turystyczne nabijane gwoździami (pierwowzór raków). W sumie – ponad 80 eksponatów a także dawne fotografie z narciarskich zawodów, jakie gościła Wisła.
Na zewnętrznej ścianie budynku wyeksponowano niemodne już, ale prawie współczesne modele nart, płozy sań i trochę dawnych ludowych sprzętów wszelakiego przeznaczenia.
Warto wiedzieć
* Muzeum Narciarstwa założono w 1991 r.
* Ekspozycję można zwiedzać codziennie w godz. 10-16, wstęp bezpłatny.
* Budynek pensjonatu „Zimowit” wybudowano w latach 30. ubiegłego wieku, nazywał się wtedy Amerykanka.
* Niezależnie od Muzeum Narciarstwa w Wiśle przy ul. 1 Maja 48 znajduje się Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza. Ale chwilowo jest nieczynna (remont).
Rok czy dwa lata temu był pomysł, podpisano nawet list intencyjny, by stworzyć w Wiśle jedno muzeum sportu – połączyć kolekcje z Ziemowita i małyszowego muzeum. Czy ten pomysł zrealizowano już? Nie wiem.