Durrës
Antyczne Epidamnos i Dyrrachium

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W tym położonym na niewielkim półwyspie mieście warto zobaczyć wciśnięty między współczesną architekturę, amfiteatr. Położony jest on na zboczu wzgórza opadającego ku wczesnośredniowiecznym (z przełomu V i VI w.) murom miejskim i morzu. Warto też zwrócić uwagę na wenecką wieżę w porcie oraz niewielkie, ale dosyć ciekawe miejskie Muzeum Historyczne. Oprócz wykopalisk oraz przedmiotów związanych z przeszłością miasta i jego okolic eksponowana jest w nim starożytna mozaika nazywana ?Pięknością z Durrës? odkopana między budynkami i tu przeniesiona. Koniecznie trzeba przejść się ulicami z przedwojenną jeszcze zabudową, wśród której można natrafić na antyczne kolumny.
Ciekawie jest popatrzeć na miasto z nadbrzeżnego deptaku i parku z ogromną rzeźbą ? socrealistycznym pomnikiem na tle budynków w takim samym stylu. Trzeba także zobaczyć stary, z 1501 roku, ale odbudowany i odrestaurowany po trzęsieniu ziemi w 1979 r. meczet oraz nową, dużą ortodoksyjną katedrę. Durrës jest również dogodnym punktem wypadowym do innych miast. Stołeczna Tirana oddalona jest zaledwie o około 50 km i to można tam dojechać jedyną w kraju drogą szybkiego ruchu. Oba miasta mają zresztą także połączenie kolejowe.
Warto wiedzieć
* W pobliżu Durrës są piaszczyste adriatyckie plaże, a kilkanaście kilometrów na południe od niego jest nadmorski kurort Plazha, dynamicznie rozbudowujący się z myślą aby stać się konkurencją dla tradycyjnej Albańskiej Riwiery w pobliżu granicy z Grecją. Plaże są w nim piaszczyste i szerokie, hotele i pensjonaty wyrastają jak grzyby po deszczu. Gdyby jeszcze można było porozumieć się z ich personelem w jakimkolwiek języku poza albańskim, a pojęcie czystość, zwłaszcza plaż, nie mówiąc już o ekologii, nie były tam równie obce?
Dodaj komentarz