Böckstein
Na samym końcu doliny Gastein
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Böckstein jest niewielką wsią położoną w głębi Gasteinertal, w miejscu gdzie się ona kończy lub zaczyna. Przed nami już tylko główny grzbiet Wysokich Taurów.
W prawo, na zachód, mamy jeszcze Alpenstrasse ? płatną drogę do śródgórskiej doliny Naßfeld, gdzie znajdują się urządzenia ośrodka narciarskiego Sportgastein, i do unikalnych sztolni radonowych ? Heilstollen. W lewo natomiast dolinę Anlauf, na końcu której znajduje się wlot do tunelu kolejowego (Tauerntunnel) przecinającego najwyższy grzbiet austriackich Alp ? Wysokie Taury (Hohe Tauern) i prowadzącego do Mallnitz w Karyntii. Tunel ma długość 8371 metrów, najwyższy jego punkt znajduje się na wysokości 1226 i mieści dwa tory kolejowe. Zbudowano go w latach 1901-06, a zelektryfikowano w roku 1925. Od 1920 roku koleją przewożone są na drugą stronę gór też samochody osobowe. Niestety, spóźniłam się i nie udało zobaczyć załadunku, pociąg właśnie odjechał.
Górnicy i turyści
Böckstein jest miejscowością o tradycjach górniczych ? przez wieki wydobywano tu złoto. Przypomina o tym niewielkie muzeum, czynne jednak tylko latem. W centrum wsi stoi barokowy kościół Matki Bożej Dobrej Rady zbudowany w 1767 roku. Obok niego najstarszy w miejscowości budynek ? plebania oraz XIX-wieczny pałacyk myśliwski zbudowany przez hrabiego Rudolfa von Czernina. Obecnie miejscowość stanowi bazę noclegową zimą dla narciarzy, latem dla piechurów, którzy wolą wypoczywać z dala od gwarnych kurortów Bad Gastein i Bad Hofgastein. Jest tu sporo kwater prywatnych, pensjonaty, restauracja. Nad potokiem prowadzi oświetlona promenada aż do Bad Gastein; jest też pięciokilometrowa pętla tras dla narciarstwa biegowego. Zimą miejscowości w dolinie skomunikowane są bezpłatnym skibusem.
Warto wiedzieć
* Nazwa miejscowości pochodzi od dawnego słowiańskiego słowa ?pec?, które oznacza skałę, skalną ścianę. To pamiątka po słowiańskich osadnikach przybywających tu we wczesnym średniowieczu. W 1427 r. zanotowano nazwę Peckstein. Powstała ona poprzez tautologię ? dodanie niemieckiego członu -stein, oznaczającego w zasadzie to samo.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona miejscowości
- o ośrodku narciarskim Sportgastein w naszym portalu
Dodaj komentarz