Liptovský Hrádok
Dawne centrum Górnego Liptowa

Najpierw, bo już w 1341 roku a być może wcześniej stał tu zamek. Dzisiejsze miasteczko Liptovský Hrádok przejęło od niego nazwę pod koniec XVIII wieku. Przyniosła mu najwyraźniej szczęście, bo stało się ważnym centrum górnego Liptowa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO
Liptovský Hrádok . Dawne centrum Górnego Liptowa
Postawiony na pięciometrowej wapiennej skale zamek składał się z budynku mieszkalnego i dwóch wież po bokach. Otaczał go dodatkowy mur obronny, całość chroniła fosa zasilana przez rzekę Wag.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najpierw, bo już w 1341 roku a być może wcześniej stał tu zamek. Dzisiejsze miasteczko Liptovský Hrádok przejęło od niego nazwę pod koniec XVIII wieku. Przyniosła mu najwyraźniej szczęście, bo stało się ważnym centrum dla życia i kultury wsi górnego Liptowa.

Pierwszy jednak był zamek i to jemu warto poświęcić trochę uwagi, tym bardziej że przechodził burzliwe dzieje. Został prawdopodobnie zbudowany z inicjatywy żupana Donca i funkcjonował pod nazwą Novum Castrum. Postawiony na pięciometrowej wapiennej skale, ten niewielki zamek składał się z budynku mieszkalnego i dwóch wież po bokach. Poniżej skały otaczał go dodatkowy mur obronny, całość chroniła fosa zasilana przez rzekę Wag. Później dobudowano mały dziedziniec ze studnią i wieżę obronną.

Dzieło przedsiębiorczej kobiety

Zamek w kolejnych stuleciach przechodził z rąk do rąk i na przemian był niszczony i odbudowywany. W 1433 roku opanowali i wzmocnili go husyci. Należał do majątków królewskich, później był w posiadaniu wielu właścicieli, m.in. w XV w. należał do Polaka, Piotra Komorowskiego. Najbardziej jednak znanym intrygującym właścicielem a właściwie właścicielką zamku była Magdalena Zayova. Ta przedsiębiorcza kobieta w latach 1600-03 wybudowała obok niego duży renesansowy dwór, którego dwa skrzydła objęły starszą część budowli od zachodu i północy. Unowocześniła też mury obronne.

Kiedyś ruina

W czasie powstania Franciszka II Rakoczego w 1709 roku zamek bardzo ucierpiał w wyniku ostrzału, ale zniszczenia zostały szybko naprawione i stał się własnością cesarską. Niestety, po pożarze w 1803 roku odnowiono w roku 1930 jedynie dwór. W murach gotyckiego zamku zachowały się otwory strzelnic, kamienne obramowania okien i drzwi, ślady po belkach stropowych.

A teraz hotel

Cały obiekt jest obecnie własnością prywatną. Mieści się tu ekskluzywny hotel Grand Castle, restauracja Magdalena Zai i winiarnia.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 sierpnia 2011; Aktualizacja 1 lipca 2018;

Komentarze: 1

    kajek, 23 sierpnia 2011 @ 11:42

    Zrujnowany zameczek został pieknie odnowiony i przekształcony w dość ekskluzywny hotel. Byłem tylko w knajpie, tylko na kawie. Beznadziejnie drogo.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij