Magura Małastowska
Cmentarz wojenny na przełęczy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przełęcz Małastowska to miejsce, gdzie droga z Gorlic do przejścia granicznego w Koniecznej przekracza grzbiet Magury. Odnajdziemy tu cmentarz wojenny nr 60. To jeden z niemal czterystu takich cmentarzy z okresu I wojny światowej. Ten jest jednym z większych i ładniejszych ładniejszych. Jest na pewno bardziej zadbany niż te zlokalizowane w głębi lasów na Magurze Małastowskiej.
Cmentarz zaprojektował słowacki architekt Dusan Jurkovič, który był również projektantem innych cmentarzy. Kiedyś był założony na otwartej przestrzeni. Dziś otoczony jest lasem. Ogrodzony jest kamiennym murem, na którym leżą drewniane bale nakryte drewnianym daszkiem. Wchodzi się przez interesująca architektonicznie bramę. Na wprost niej widoczna jest oryginalna drewniana budowla, która przypomina kapliczkę. Drewniana konstrukcja umieszczona jest na kamiennym murku. Budowla ma spadzisty dach zwieńczony kompozycją z krzyży. Pośrodku za szklaną obudową jest drewniana płaskorzeźba Matki Boskiej Częstochowskiej. Wykonał ją wybitny czeski grafik Adolf Kašpar. Została odnowiona w 2014 roku. Poniżej obrazu widnieje tablica z napisem.
Na cmentarzu w równych rzędach stoją drewniane krzyże. Takich mogił jest 63. Są też cztery mogiły zbiorowe. To polegli w 1915 roku, w czasie operacji gorlickiej.
Spoczywa tu 174 żołnierzy różnych narodowości. Tylko 36 osób nie jest znanych z nazwiska. Cmentarz jest często odwiedzany przez turystów, a sprzyja temu dogodna jego lokalizacja. Stąd poprowadzono ścieżkę przyrodniczo-historyczną o nazwie ?Magura Małastowska?.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Szklanej obudowy już nie przed płaskorzeźbą. Należy zaznaczyć, iż nie wykonał jej Adolf Kašpar (bo był malarzem) lecz czeski rzeźbiarz Josef Žák.