Karkonosze
Cyklobusem prosto w góry
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W czeskich Karkonoszach i na Pogórzu Karkonoskim kursują autobusy przystosowane do przewozu rowerów – cyklobusy.
Z Vrchlabí dojedziemy do Harrachova, Pecu pod Śnieżką, Szpindlerowego Młyna i do przejścia granicznego z Polską na Szpindlerową boudę. Z Úpice natomiast przez Trutnov na Pomezní Boudy. Linia autobusowa połączy także Hradec Králové, Hořice, Kuks, Dvůr Králové i Vrchlabí.
Rozkłady jazdy cyklobusów znajdziemy na przystankach autobusowych oraz w karkonoskich centrach informacji. Do końca czerwca cyklobusy będą kursować w weekendy a w miesiącach wakacyjnych codziennie. We wrześniu natomiast – w czwartki, soboty i niedziele.
* * *
Ostatnio jeżdżą również cyklobusy wyposażone w przyczepę do transportu rowerów. Piesi mogą również jeździć autobusem rowerowym.
Tylko pozazdrościć Czechom cyklobusów. Po naszej stronie Karkonoszy też jeździły w zeszłym sezonie autobusy przystosowane do przewozu rowerów. Ale po pierwsze, tylko od połowy czerwca do połowy września, po drugie tylko w soboty i niedziele, a po trzecie, trudno się było dowiedzieć, że coś takiego jest. A u nich ? informacja na każdym kroku, trudno się było opędzić od folderków.
Nie wiem nawet, czy te specjalne autobusy będą kursować w tym roku. Może jeszcze nikt tego nie wie?
W każdym razie w zeszłym roku kursowały na trasach:
Jelenia Góra ? Przełęcz Okraj (przez Karpacz, Kowary) oraz
Jelenia Góra ? Jakuszyce (przez Cieplice, Piechowice).
Fajna sprawa, ale trzeba o tym wiedzieć, żeby skorzystać.
Czesi mają zupełnie inną koncepcję na spędzanie czasu wolnego. Zimą całymi rodzinami idą na narty, latem na rower. Te autobusy tam jeżdżą pełne, a u nas chyba mogłoby ich nie być. Jeżdżą puste.
Od 1 czerwca turyści wybierający się w Karkonosze mogą kupić specjalną kartę gościa, uprawniającą do zniżek na terenie 22 miast po czeskiej i polskiej stronie gór. Karta obejmuje zniżki na łącznie 124 usługi, między innymi na parkingi, transport, kolejki linowe, hotele, restauracje, muzea, zamki, atrakcje sportowe i kulturalne.
Kartę można kupić online lub w centrach informacji turystycznej w wybranych miejscowościach. Karta jest ważna 14 dni od daty pierwszej aktywacji. Cena: 150 koron (ok. 25 zł) dla osoby dorosłej, 90 koron (ok. 15 zł) dla dzieci lat do 15.
Podziwiam sposób tworzenia. Twoje wpisy są dla mnie inspiracją podczas składania mojej strony karpacz.net .
Kierowcy wybierający się do Czech od 1 listopada 2013 do 31 marca 2014 muszą pamiętać o obowiązku posiadania opon zimowych.
Przepis dotyczy zarówno pojazdów silnikowych o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, jak i pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Głębokość bieżnika w oponach zimowych musi wynosić co najmniej 4 mm dla pojazdów do 3,5 tony oraz co najmniej 6 mm dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Przepis nie dotyczy sytuacji, w której było konieczne użycie koła zapasowego (z letnią oponą).
Nowelizacja kodeksu o ruchu drogowym bierze wprawdzie pod uwagę warunki atmosferyczne, jeśli jednak na letnich oponach spowodujemy wypadek drogowy, który nie zdarzyłby się podczas jazdy na oponach zimowych, policja weźmie tę okoliczność pod uwagę.