Chambéry
Dawna stolica Sabaudii

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Strzelistą kolumnę z posągiem generała Benoîta de Boigne (1751-1830) otaczają u podstawy naturalnej wielkości słonie z łbami skierowanymi na cztery strony świata. Jest to najbardziej znany i najczęściej oglądany obiekt w Chambéry, dawnej stolicy Sabaudii, nazywany Fontanną Słoni.
Stoi ona w centrum tego niewiele ponad 60-tysięcznego miasta, jest popularnym miejscem spotkań jego mieszkańców i gości. Fontannę tę wykonano w 1838 r. dla uczczenia generała który ofiarował miastu część fortuny, której dorobił się w Indiach Zachodnich.
U podnóża Alp
Chambéry leży w południowo-zachodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy, w pobliżu granic ze Szwajcarią i Włochami. U podnóża – położone jest na wysokości 245-560 mn.p.m. – Alp Sabaudzkich oraz niespełna 10 km od największego francuskiego naturalnego jeziora Bourget. W pobliżu znajdują się też dwa parki przyrody Massiv des Bauges i La Chartreuse.
Rzymskie korzenie
Dogodna lokalizacja tego miejsca spowodowała, że w starożytności zasiedlili je Celtowie, a na początku II w p.n.e. mieszkali tu Rzymianie. Ich osada nazywała się Lemencium. W V w n.e. teren ten opanowany został przez Burgundów i od 534 roku wraz z Burgundią znalazł się we władaniu Merowingów, aby w 1032 r. włączony do Sabaudii, wszedł w skład cesarstwa rzymsko-niemieckiego. W XI w. w dokumentach nazywana była Camberiacum. W XII-XIII w. stanowiła samodzielne hrabstwo. Chambéry rozwinęło się jako centrum handlowe na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych prowadzących z Lyony do Turynu i z Grenoble do Genewy. Od XV w. było stolicą księstwa Sabaudii-Piemontu.
Dodaj komentarz