Strzyżew
Dwór w krainie Chopina
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W dziejach Strzyżewa odnotowano też wątek? szkocki. W latach 60. XIX w. kupił go bowiem Peter Garvie, producent lnu w Żyrardowie, a na miejscowych łąkach hodował konie wyścigowe.
W stronę współczesności
W 1907 r. dwór i majątek nabył Michał Żukotyński, później należał on do jego syna Jana, który zmarł w Gorzowie w 1956 r. Był on świetnym myśliwym i w jadalni dworu wisiały jego trofea ? 6 poroży, w tym wyjątkowo piękny ?czternastak?, zdobywca złotego medalu na wystawie łowieckiej w Berlinie w 1936 r. Po powstaniu warszawskim dwór był miejscem schronienia uciekinierów ze stolicy, w tym dwu sanitariuszek z batalionu AK ?Parasol?. Przekazany spółdzielni rolniczej, jak już wspomniałem, niszczał. Jego stan w momencie nabycia go przez obecnych właścicieli, widać na zachowanych zdjęciach.
Teraz na czterech kondygnacjach ma blisko 2 tys. m kw. powierzchni. Posiada oryginalne piwnice z XVII-XVIII w. Na parterze po prawej stronie od wejścia jest duża sala balowa, w której organizowane są koncerty ? o na jednym z nich ? zmieściło się 270 osób. W lewym skrzydle parteru znajduje się duży salon i obszerne toalety. Na I piętrze jest 12 hotelowych pokoi dworskich z łazienkami, każdy inny. Wyżej natomiast prywatne mieszkanie właścicieli.
Hotelowa teraźniejszość
Dwór stoi w zabytkowym, 5-hektarowum parku z początku XIX w. z kilkoma pomnikami przyrody. Jest też, w pobliżu lewego skrzydła, półhektarowy sad owocowy, ?uprawiany, ale nie użytkowany? jak określa go właściciel dworu. Nie zbiera się w nim bowiem owoców, chyba, że na potrzeby domowej kuchni, lub przez gości na ich użytek.
W budynku dawnej wagi, gdzie ważono płody rolne, odległym o 50 m. od dworu, jest karczma z zapleczem kuchennym. Serwuje oryginalne potrawy dworskie i pałacowe, ale czynna jest tylko w weekendy. Dwór przyjmuje gości, organizuje imprezy rodzinne, a także spotkania firmowe itp. W lecie zaś wspomniane koncerty z cyklu ?W kraju Chopina?, na które, podobnie jak na organizowane w kościołach i innych obiektach w okolicy, wstęp jest wolny.
Dodaj komentarz