Putbus
Gniazdo pomorskiego rodu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jego miejsce oznaczają paliki i mówi się, że książę na to właśnie miejsce patrzy ze swojego cokołu. W parkowym plenerze eksponowana jest makieta pałacu. O skali rezydencji książąt Putbus świadczą istniejące gospodarcze zabudowania i park zaaranżowany w 1804 r. w stylu angielskim z przestronnymi polanami i alejami wysadzanymi drzewami tulipanowców i kasztanowców.
Co zostało po dawnym majątku
Znajdują się tutaj nietypowe dendrologiczne okazy: gigantyczne i stare sekwoje, cedry, kasztany o żółtych kwiatach … Wiosną połacie parku pokrywa czosnek niedźwiedzi o delikatnym zapachu, szerokich liściach i niewielkich białych kwiatach. Ta „plantacja” zwabia ponoć najlepszych szefów kuchni z Rugii na zbiory aromatycznych czosnkowych liści. Możemy i my się poczęstować ich niewielką ilością bez konieczności posiadania zezwolenia. Świadkami początków przekształcenia Putbus w książęcą rezydencję są zabudowania w parku: stajnie z lat 1821-24, pergola czy oranżeria z 1824 r., kościół pałacowy zbudowany w latach 1844-46 jako obiekt uzdrowiskowy (od 1892 r. kościół), kościół parafialny, małpi dom i woliera dla bażantów (1830-35), a także mauzoleum z 1867 r. (nekropolia rodu Putbus znajduje się na wysepce Vilm).
Początki kurortu
W dawnym małpim domu jest teraz muzeum lalek i zabawek, liczące około 500 eksponatów. W oranżerii i stajniach odbywają się spotkania kulturalne i wystawy. Bywali u księcia Putbus znakomici goście: Król Prus Fryderyk Wilhelm IV, król Saksonii, książę Heinrich z Holandii, królowa Szwecji Józefina (Bernadotte), kanclerz Otto von Bismarck i Alexander von Humboldt. Szczególnym pomysłem księcia było uczynienie z Putbus kurortu, wykorzystanie jego położenia nad zatoką greifswaldzką. A pierwszym krokiem ?wybudowanie obiektu kąpielowego z podgrzewaną wodą morską przy Aleestrasse. Dwa lata później w Lauterbach, wiosce oddalonej od Putbus o 2 km wybudowany został imponujący obiekt kąpielowy w stylu klasycystycznym pod nazwą „Friedrich-Wilhelmsbad” – dzisiejszy „Haus Goor”. Kąpielisko połączyła z zamkiem książęcym ulica Kunststrasse.
Warto wiedzieć
* Miasto Putbus leży osiem kilometrów od Bergen (stolica Rugii) i znajduje się na terenie Rezerwatu Biosfery Południowo-Wschodniej Rugii.
* Putbus otrzymało pełne prawa miejskie w 1960 r., chociaż już w 1823 r. uzyskało prawo handlu i przemysłu. Jest jednym z czterech miast Rugii, najmłodszym. Zamieszkuje je ok. 4700 mieszkańców. Oficjalnie, uznane zostało kurortem w 1997 r.
Dodaj komentarz