Banias
Jordan wypływa spod góry Hermon
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na najdalej na północ wysuniętym cyplu Izraela, u źródeł Jordanu i u stóp najwyższej góry kraju – Hermon (2766 m n.p.m.), znajdują się dwa ciekawe miejsca. To na uboczu od głównych szlaków pielgrzymkowych.
Jednym z nich jest miasto z antycznymi korzeniami oraz rezerwat przyrody Banias (Banas), drugim leżące w jego pobliżu ruiny największego zamku krzyżowców, Nimrudu. W Banias są trzy główne atrakcje.
Ogromna grota Pana
To grota greckiego boga pól i lasów oraz trzód i pasterzy, silnie owłosionego i chyba z tego powodu uznanego przez chrześcijan za wcielenie szatana. Grającego na fletni, która od niego otrzymała nazwę fletnia Pana. Nazwa niewielkiego Banias wywodzi się od greckiego Paneas, czyli znajdującej się we wspomnianej grocie świątyni i sanktuarium Pana. Jest rzeczywiście ogromna, w skalistym zboczu góry. Powstała prawdopodobnie w rezultacie trzęsienia ziemi, jakie miało tu miejsce w odległej przeszłości. Miasto, jakie wyrosło koło sanktuarium, z którym związana była również grecka nimfa Echo, o czym świadczy zachowany, wykuty w skale antyczny grecki napis, powstało w IV lub III wieku p.n.e. i miało burzliwą przeszłość. Leżało bowiem przy ważnej drodze z Damaszku do Tyru. Należało do egipskich Ptolemeuszy, Xenon z Rodos opisał m.in. stoczoną tu bitwę w 200 r. p.n.e. między nimi i zwycięskimi syryjskimi Seleucydami, którzy przejęli władzę nad Palestyną.
Chrześcijanie, muzułmanie, krzyżowcy…
Po zajęciu tego regionu świata przez Rzymian, cesarz August podarował Panaes wraz z okolicami Herodowi Wielkiemu. Zbudował on około 20 roku p.n.e. obok sanktuarium Pana świątynię Augusta i bogini Romy. Po śmierci tego namiestnika Judei, królestwo podzielone zostało między jego trzech synów. Część północna wraz z Paneas i wzgórzami Golan przypadła Philippusowi, którzy ustanowił w niej swoją stolicę i nazwał ją Cesarea Philippi. To tu, według Biblii, Chrystus miał powiedzieć apostołom, że Piotr będzie opoką, na której zbuduje swój Kościół.Pod panowaniem Bizancjum, zlikwidowano kult pogańskich bogów, a Banias zostało siedzibą biskupa. Dawny pałac Agrypy II zamieniono na łaźnię. Znaczenie tego miasta drastycznie spadło po zajęciu tutejszych ziem w VII w. przez muzułmanów. Krzyżowcy zbudowali na odległym o 2 km wzgórzu potężną, wspomnianą twierdzę Nemrod. Po dalsze szczegóły odsyłam zainteresowanych do innych źródeł. W państwie Izrael od 1988 roku prowadzone są, na niewielką skalę, prace wykopaliskowe. A miejsce to, grota i rezerwat przyrody, stały się popularnym celem przyjazdów turystycznych.
Struga ze stoków góry Hermon
Poniżej Groty Pana wypływa źródło Banias, jedno z trzech źródeł rzeki Jordan, największej i najważniejszej rzeki Izraela i Palestyny. W rzeczywistości jednak jest to woda spływająca ze stoków góry Hermon. Zabytków po dawnej świetności zachowało się niewiele. Trochę kolumn, kapiteli, kamiennych bloków, pustych nisz, w których stały antyczne posągi. Ponadto zachowane pomieszczenie z czasów Heroda, a powyżej jaskini grób muzułmańskiego świętego Weli-el-Khader, nie bardzo wiadomo dlaczego nazywany też grobem św. Jerzego. Warto zobaczyć, poza Grotą Pana, przede wszystkim piękny wodospad Banias, a także zwiedzić rezerwat przyrody.
Dodaj komentarz