Darłowo
Kościół dla wczasowiczów w Darłówku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Niedaleko mostu w Darłówku Zachodnim znajduje się kościół p. w. Maksymiliana Marii Kolbego. To franciszkanie z Darłowa uznali, że potrzebny jest kościół, aby ludziom umożliwić uczestnictwo w mszach podczas urlopu.
We wrześniu 1975 roku kupili dom w nadmorskiej miejscowości Darłówko. Zamieszkał w nim brat zakonny Epifaniusz Synak. W marcu 1979 roku został przeniesiony do innego klasztoru, a w jego miejsce przybyło trzech zakonników. W tajemnicy przed władzami adaptowali jeden z budynków gospodarczych na salkę katechetyczną i kaplicę. Na Boże Narodzenie 1979 roku o. Witalis odprawił pasterkę dla grupy miejscowych wiernych.
W czasie budowy
17 lutego 1981 roku, biskup koszaliński ustanowił w Darłówku niezależny wikariat p. w. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tego samego dnia erygowano klasztor. Gwardianem i proboszczem został mianowany o. Stanisław Kotulski. W październiku 1982 roku przemianowano wikariat na niezależną już parafię. Od sierpnia 1983 roku, nowy gwardian i proboszcz o. Anzelm Grabowski zaczął przygotowywać teren i plany pod kościół i klasztor. W październiku 1986 roku proboszczem został o. Hieronim Cyrański. On to wzniósł klasztor i kościół od fundamentów, aż po dachy. W czerwcu 1988 roku gdański prowincjał poświęcił plac pod budowę i kamień węgielny pod kościół i klasztor. Kamień ten jest eksponowany w przedsionku kościoła. Kościół zbudowano w stylu współczesnym. Wnętrze ma bardzo skromnie wyposażone. Został konsekrowany 17 marca 1993 roku. W parafii posługę sprawują franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.
Pamiątki niedawnej przeszłości
Między kościołem a klasztorem stoi obelisk. Upamiętnia on polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku, w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i Kuropatach. Na ścianie klasztoru wiszą tablice pamiątkowe poświęcone tragedii Smoleńskiej w 2010 roku. Jest tablica wspominająca podporucznika Pawła Krajewskiego, oficera BOR-u. Na drugiej tablicy znajdują się nazwiska: prezydent Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, generał Franciszek Gągor, minister Janusz Krupski, prezes „Wspólnoty Polskiej” Maciej Płażyński. Byli to członkowie Komitetu Honorowego Rajdu Katyńskiego. Trzecia tablica poświęcona jest posłowi na Sejm, Przemysławowi Gosiewskiemu, który urodził się w Darłowie.
Dodaj komentarz