Warszawa
Królewski Ogród Światła w Wilanowie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W roku 1677 król Jan III Sobieski kupił posiadłość i na niej zbudował barokowy pałac pod kierunkiem Augustyna Wincentego Locciego. Wokół pałacu utworzono ogrody, folwark z budynkami gospodarczymi i zwierzyniec.
Wtedy pałac składał się z głównego budynku z galeriami ogrodowymi, wieżami i dziedzińcem. Pomieszczenia były ozdobione malowidłami i freskami przedstawiającymi starożytną historię Amora i Psyche. Skrzydła boczne dobudowała w latach 1720-29 nowa właścicielka, Elżbieta Sieniawska. Pod koniec XVIII w. kolejna właścicielka Wilanowa Izabella Lubomirska dobudowała wokół dziedzińca budynki Kordegardy (wartowni), Kuchni i Łazienki.
Pierwsze muzeum
Potem posiadłość odziedziczyli córka Izabelli, Aleksandra i jej mąż Stanisław Kostka Potocki. W roku 1805 otworzyli oni w pałacu wilanowskim muzeum publiczne dostępne dla wszystkich stanów. Zbiory dzieł sztuki zapoczątkowane przez Jana III Sobieskiego i powiększone przez kolejnych właścicieli pałacu uzupełniono zbiorami Potockich.
W pałacu prezentowane były apartamenty królewskie oraz pamiątki po rodzinie Sobieskich. W kolekcji były eksponaty sztuki europejskiej, polskiej i orientalnej. Wśród nich znalazło się malarstwo, wazy antyczne, porcelana, rzemiosło artystyczne i zbiór przedmiotów z krajów azjatyckich. W XIX wieku skupiono się głównie na przystosowaniu wnętrz pałacu do funkcji mieszkalnej i muzealnej. Powiększano kolekcje dzieł sztuki.
I współczesne
Ostatnimi właścicielami dóbr pałacowych przed drugą wojną światową byli Braniccy. Po wojnie właścicielem zostało państwo. Przeprowadzono prace konserwatorskie i otwarto pałac dla publiczności w roku 1962, jako część Muzeum Narodowego w Warszawie. Od roku 1995 Muzeum Pałac w Wilanowie jest samodzielną instytucją. Od roku 2013 nosi nazwę Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Muzeum organizuje wystawy, konferencje i seminaria naukowe. Wydaje książki popularnonaukowe i prowadzi zajęcia edukacyjne. Na portalu muzeum znajduje się kilka tysięcy artykułów popularyzujących historię.
Królewskie ogrody
Wraz z pałacem powstały ogrody. Opiekował się nimi sam król Jan III. Osobiście doglądał roślin i sadził drzewa, potem napawał się ich urokiem.
Pod koniec XVIII wieku Izabela Lubomirska poleciła południową część ogrodu przekształcić w stylu angielsko-chińskim. Posadzono samotne drzewa lub kępy drzew kontrastujące z otwartą przestrzenią. Są tam cenne drzewa pomnikowe, sztuczne jezioro które zaczął tworzyć Jan III Sobieski i budynki Holenderni (pomieszczenia dla bydła dworskiego pasącego się w okolicy, obora dworska). Holendernia w Wilanowie wygląda nieco jak świątynia.
W tym roku fajny jest ogród różany.