Kraków
Multimedialne podziemia Rynku

Wędruje się po poziomie, po którym chodzili krakowianie w czasach św. Wojciecha, w X wieku. Szlak w Podziemiach Rynku prowadzi między kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych stanowisk handlowych. Przez... śmietnik historii.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kraków. Multimedialne podziemia Rynku
W czasie zwiedzania czuje się atmosferę rynku średniowiecznego. Tu i ówdzie słychać rozmowy handlujących? Ciekawe makiety i multimedia prezentowane na ekranach dotykowych wzbogacają odbiór wystawy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Co znaleziono w podziemiach grodu

Szlak w Podziemiach Rynku prowadzi między kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych stanowisk handlowych. Są to Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka, Sukiennice. Zachowane zostały brukowane ciągi komunikacyjne, które dają wyobrażenie, jak to w średniowieczu drogi budowali. Nienaruszone profile ziemne, nazywane świadkami archeologicznymi pokazują proces podnoszenia terenu Rynku na przestrzeni wielu wieków. Eksponaty przybliżają codzienne życie w Krakowie kilka stuleci temu. Można tu zobaczyć średniowieczne narzędzia, monety, przybory higieniczne, figurki, ozdoby, kostki do gry, medaliony i wiele innych bibelotów. Wyjątkowo okazała jest bryła ołowiu bardzo cenna w tamtych czasach. Nazwano ją „bochen”, a waży prawie 700 kilogramów.

Gdy jeszcze nie było tu miasta

Na szlaku poznajemy przede wszystkim historię Krakowa w czasach sprzed lokacji miasta. Jak wyglądała osada przedlokacyjna, zniszczona w czasie najazdu mongolskiego w 1241 roku, pokazują oryginalne fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, oraz rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala. Najstarsze dzieje przybliżają rekonstrukcje XI-wiecznych pochówków. Bo Kraków do XI wieku posiadał olbrzymie cmentarzysko, w miejscu obecnego rynku. Funkcjonowało ono przez 150 lat. Obejmowało teren dzisiejszych ulic Jagiellońskiej, św. Anny, św. Tomasza, Placu Mariackiego, Placu Szczepańskiego i południowej pierzei Rynku. Zmarłych chowano w całunach lub w trumnach. Często byli w bogato zdobionych strojach, z rozmaitymi przedmiotami codziennego użytku. Kiedy w XII wieku zaczęto budować nowe domostwa, odkrywano ludzkie kości. Składano je w wykopywanych jamach.

 Multimedialne atrakcje

W czasie zwiedzania czuje się atmosferę rynku średniowiecznego. Tu i ówdzie słychać rozmowy handlujących… Ciekawe makiety i multimedia prezentowane na ekranach dotykowych wzbogacają odbiór wystawy. W jednym z korytarzy jest galeria obrazów przedstawiających królów. Władcy robią różne miny w kierunku zwiedzających… W specjalnych salkach pod Sukiennicami odbywają się projekcje filmów dokumentalnych. Dla najmłodszych zorganizowano pokój zabaw z mechanicznym teatrzykiem „Legenda o dawnym Krakowie”.

Warto wiedzieć

* Każdy zwiedzający otrzymuje malutki przewodnik. Na stronie „plan podziemi” znajduje się w lewym rogu czarny kwadrat z białymi prostokątami. Na wystawie znajduje się kilka interaktywnych ekranów oznaczonych takim samym symbolem.  Symbol z planu należy umieścić w obszarze widzenia kamery, a wtedy zaskoczy nas coś niezwykłego…
* Na wystawie można się zważyć, zmierzyć i otrzymać pamiątkowy „bilet”.
* Na terenie wystawy znajdują się kawiarnia i sklepiki z pamiątkami oraz winami.
* Na dokładne zwiedzanie należy przeznaczyć minimum trzy godziny.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 2

    blach, 18 kwietnia 2013 @ 08:01

    Ciekawe muzeum – nie muzeum. Nie ma tam właściwie eksponatów a jedynie prezentacje multimedialne. Wygląda to atrakcyjnie i ciekawie, ale zdziwi się ten, kto będzie oczekiwał ekspozycji muzealnej w starym stylu. Można tam wpaść na godzinkę, przejść przez wszystkie zakamarki i zobaczyć „jak to jest”. Można też spędzić wiele godzin oglądając, słuchając, bawiąc się przy komputerowych stanowiskach. Ja miałem tylko godzinkę!:)

    Waldemar, 19 listopada 2020 @ 20:42

    A co to jest za wieża ?
    Przeczytasz o niej na moim profilu .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij