Kraków
Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki

Autor: Renata Majek
Wystawa „Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918” znajduje się głównie w podziemiach fortu „Kościuszko”, pod budynkiem kaponiery. A fort wokół Kopca Kościuszki jest największą i jedną z najstarszych fortyfikacji obronnych Krakowa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Renata Majek
Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
A skoro to historia I wojny światowej i Frontu Wschodniego w Galicji, nie może zabraknąć akcentu szwejkowskiego. Jako dezerter wygląda zza krat czekając na uwolnienie...
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
  • Kraków. Muzeum Twierdzy pod Kopcem Kościuszki
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Cysterny na wodę, które przez 160 lat stały zabrudzone, służyły kiedyś do filtrowania i przechowywania wody deszczowej, z której korzystali żołnierze w czasie oblężenia miasta. Oczyszczono je i niejako odzyskano dla publiczności. Stało się to pretekstem do utworzenia wystawy w forcie ?Kościuszko?, której tematem jest Twierdza Kraków.

Poza cysternami zobaczymy oryginalne fragmenty okopów z czasu I wojny, a także replikę największego działa, zwanego Chudą Emmą. To moździerz oblężniczy używany do niszczenia betonowych i pancernych elementów fortyfikacji. Sama lufa tego kolosa miała ważyć 1 tys. kg. Zapoznamy się też z lotnictwem Twierdzy Kraków i marynarką wojenną na Wiśle oraz z historią i sposobem funkcjonowania twierdzy. A skoro to historia I wojny światowej i Frontu Wschodniego w Galicji, nie może zabraknąć akcentu szwejkowskiego. Jako dezerter wygląda zza krat czekając na uwolnienie…

Wystawa ?Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918? znajduje się głównie w podziemiach fortu ?Kościuszko?, pod budynkiem kaponiery. A fort wokół Kopca Kościuszki jest największą i jedną z najstarszych fortyfikacji obronnych Krakowa. Wyglądem przypomina średniowieczny zamek. Jest nietypowa, gdyż zbudowana wokół pamiątkowego kopca, usypanego przez naród. W połowie XIX w. austriackie władze wojskowe zainteresowały się gruntami wokół kopca z zamiarem wzniesienia fortyfikacji. Kopiec i przylegająca do niego neogotycka kapliczka pod wezwaniem bł. Bronisławy, były własnością Komitetu Kopca Kościuszki. Po wybuchu I wojny światowej kopiec stał się ważnym elementem austriackiego systemu fortyfikacji Twierdzy Kraków.

Z kopca, na który można się wspiąć, roztacza się bardzo ładny widok na miasto i najbliższą okolicę. W ładny dzień podobno widać stąd Tatry. Niestety, pogoda mi nie dopisała, więc nie mogę tego potwierdzić.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Kraków: od kopca do kopca

Kraków: od kopca do kopca

Felicjan chadzał na Kopiec... Na który? Jest kopiec Wandy, i Krakusa. Piłsudskiego i najbardziej znany - Kościuszki. Najnowszy - JPII. Odwiedzamy je, jeden po drugim.

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij