Bardo Śląskie
Turystycznie po dróżce różańcowej

Autor: Renata Majek
Na 14 morgach ziemi wytyczono aleję o szerokości 5 m i długości prawie dwóch kilometrów. Drogę różańcową zaplanowano na wzór pobliskich Wambierzyc. Dziś jest 15 kapliczek.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Renata Majek
Bardo Śląskie. Turystycznie po dróżce różańcowej
Każda kaplica utrzymana jest w innym stylu architektonicznym. Zobaczymy m.in. gotycka katedrę, klasycystyczny kościółek oraz zupełnie nowocześnie wykończone budowle. Spacerując przechodzimy obok mauretańskiego zamku czy średniowiecznej baszty.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niewielkie Bardo, zwane miastem cudów, znane jest chyba każdemu pielgrzymowi. Jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska, od średniowiecza miejsce pielgrzymek przybywających do cudownej figurki Matki Boskiej, miejscowość letniskowa w XIX wieku.

Obecnie za sprawą „urzędujących” tu redemptorystów Bardo Śląskie nadal przyciąga nie tylko pątników. Najnowszą modlitewną trasę Barda zbudowano na początku XX wieku na wzgórzu zwanym dawniej Łysą Górą, teraz Wzgórzem Różańcowym (380 m n.p.m.). Na 14 morgach ziemi wytyczono aleję o szerokości 5 m i długości prawie dwóch kilometrów (dokładnie 1740 m). Bracia redemptoryści zadbali o obsadzenie jej klonami i lipami, dającymi  dziś przyjemny cień. Drogę różańcową zaplanowano na wzór pobliskich Wambierzyc. Dziś jest 15 kapliczek.

Każda kaplica utrzymana jest w innym stylu architektonicznym.  Zobaczymy m.in. gotycka katedrę, klasycystyczny kościółek oraz zupełnie nowocześnie wykończone budowle. Spacerując przechodzimy obok mauretańskiego zamku czy średniowiecznej baszty. Wewnątrz każdej z kapliczek można zobaczyć scenę, o której opowiada kolejna tajemnica różańca. Najciekawsza jest scena Nawiedzenia NMP w kaplicy Nawiedzenia. Warto przyjrzeć się kotarze z drewna tak miękko układającej się, jakby była wykonana z „lejącej się” tkaniny.

Warto wiedzieć

Drogą Różańcową prowadzi żółty szlak. Bajkowa architektura kapliczek ładnie komponuje się z zielenią otaczających drzew, sprzyjając modlitwie i zadumie.

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij