Termopile
Na polu starożytnej bitwy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Między miejscowością Lamii a Delfami leżą Termopile (Thermopylae). To sławne miejsce historycznej bitwy między Spartanami dowodzonymi przez Leonidasa, a perską armią Kserksesa. Bitwa miała miejsce w 480 roku p.n.e.
5200 greckich piechurów, przez dwa dni stawiało opór wielkiej armii Kserksesa. W trzecim dniu, Persowie prowadzeni przez zdrajcę Efialtesa, wyszli górską ścieżką na tyły wojsk greckich. Leonidas z tysiącem wojowników stawił czoła Persom. Wszyscy polegli. Straty greckie wyniosły cztery tysiące żołnierzy, a perskie dwadzieścia tysięcy. Grób Leonidasa i jego towarzyszy ma znajdować się na wzgórzu w pobliżu pomnika. Wyryte są tu słowa Symonidesa Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj, wierni jej prawom do ostatniej godziny. Przed walką Spartanie zwrócili się z prośbą o przepowiednię do wyroczni Apolla w Delfach. Wyrocznia powiedziała, że albo zginie król Sparty, albo kraj opanują Persowie… Król Sparty Leonidas wybrał najmężniejszych wojowników, ale tylko takich, którzy mieli męskiego potomka. Leonidas również pozostawił syna.
Ciepłe wrota do Grecji
Termopile miały kiedyś strategiczne położenie, stanowiły wąskie przejście między górami Kalidromos, a zatoką Malikos. W starożytności droga ta była zamknięta trzema warownymi bramami. W obrębie bram znajdowały się ciepłe źródła (Thermopylae to „ciepłe wrota”). W ciągu wieków linia brzegu znacznie się zmieniła i odsunęła około pięciu kilometrów od miejsca bitwy.
Pomnik bohaterów dawnej bitwy
W 1955 roku wzniesiono tu pomnik przedstawiający spartańskiego hoplitę w pełnym rynsztunku. Hoplita to żołnierz piechoty uzbrojony w miecz, długą włócznię, tarczę, hełm, pancerz i nagolenniki. U jego stóp spoczywają postacie personifikujące rzekę Eurotas i góry Tajger. Płaskorzeźba na murze przedstawia dość dowolny obraz przebiegu bitwy. Z tyłu pomnika wyryte są nazwiska jego fundatorów. Obok jest sporych rozmiarów pomnik Leonidasa. Jest też kilka tablic edukacyjnych, opowiadających o czasach starożytnych.
Przez góry Parnas
Z Termopil droga prowadzi do Delf, siedziby najsławniejszej starożytnej wyroczni. Droga wytyczona jest przez pasmo górskie Parnas. Jego najwyższy szczyt ma 2457 m n.p.m. Góry Parnasu są jednym z ważniejszych w Grecji terenów sportów zimowych. Jest tu bardzo dobrze rozbudowana baza turystyczna. Droga prowadzi wieloma serpentynami, a widoki zapierają dech. To tu na zboczach Parnasu widać, jak zbiera się każdą kroplę wody… Betonowymi „korytkami” woda ze strumyków spływa do zbiorników. W dole znajduje się Zatoka Koryncka. Nowe Delfy, przez które trzeba przejechać, to miasteczko nastawione na turystów. Jest tu jedna główna ulica z hotelami, sklepikami i restauracjami. Celem są starożytne Delfy.
Dodaj komentarz