Adelboden
Na stoki, na szlaki, do wód
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Adelboden jest dużą wsią (a może małym miasteczkiem) w Alpach Berneńskich w Szwajcarii. Słynie jako centrum dużego ośrodka narciarskiego, w którym co roku w styczniu odbywają się zawody pucharu świata mężczyzn.
Adelboden leży w dolinie rzeki Engstligen, która opada do niej z płaskiego kotła Engstligenalp 600-metrowym wodospadem. Najwyższym szczytem w okolicy jest Wildstrubel (3242 m n.p.m.), wznoszący się nad wspomnianym plateau. Centrum miejscowości z kościołem znajduje się na wysokości około 1350 m n.p.m., ale zabudowa jest rozrzucona po całej dolinie.
Napęd dzięki turystom
Historia miejscowości sięga XV wieku ? był tu już wtedy kościół i klasztor. Kościół ten sam, który stoi przy głównym deptaku. Ale tak naprawdę wieś rozrosła się wraz z rozwojem turystyki. Ten proces zaczął się w tym rejonie Alp na początku XIX wieku. W 1870 powstał pierwszy hotel, założony przez miejscowego nauczyciela. Hotel ten, Hari im Schlegeli, ciągle funkcjonuje i pozostaje w rękach tej samej rodziny. W pierwszych latach XX wieku angielski arystokrata Henry Lynn, ten sam, który inwestował i organizował turystykę w Wengen, zaczął sprowadzać tu rodaków na wypoczynek. W latach 30. rozpoczęto budowę pierwszych kolejek i wyciągów (na Engstligenalp). Teraz jest ich w dolinie kilkadziesiąt, a liczba miejsc hotelowych wielokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców.
Woda mineralna
W Adelboden znajduje się rozlewnia wód mineralnych ? Adelbodner. Woda jest wysokozminaralizowana, zawiera wapń, sód, magnez. Wydobywana jest z jednego z najwyżej położonych zdrojów w Europie, w rejonie Schwandfeldspitze. Źródło znane jest od 1559 roku, a jego walory zdrowotne opisano już w roku 1617. Woda jest butelkowana i sprzedawana na miejscu ? warto się nią nasycić, bo bardzo smaczna.
Kąpiele z widokiem na góry
W trzech czterogwiazdkowych hotelach Adelboden (The Cambrian, Parkhotel Bellevue & Spa, Adler Adelboden) są otwarte baseny z wodą podgrzewaną do 32-34 stopni, czynne także zimą. Dostępne są, za opłatą, również dla gości z zewnątrz.
Dodaj komentarz