Nieporęt
Nad zalewem, czyli Jeziorem Zegrzyńskim

Rejs sześcioosobowym jachtem był krótki, ale atrakcyjny. Obserwowałem naukę najmłodszych adeptów żeglarstwa, zmagania z wiatrem większych jachtów oraz windsurfingowców...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Nieporęt . Nad zalewem, czyli Jeziorem Zegrzyńskim
Nieporęt nad Jeziorem Zegrzyńskim rozwija się przede wszystkim jako ośrodek turystyczny i wodniacki.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nieporęt jest jedną z najpopularniejszych, a zarazem położną najbliżej stolicy miejscowością turystyczno-wypoczynkową nad Zalewem Zegrzyńskim.

Zalew powstał w 1964 roku w wyniku spiętrzenia wód Bugu i Narwi. Nazwany jest oficjalnie, chociaż wbrew charakterowi tego zbiornika wodnego, Jeziorem Zegrzyńskim.

Od bartników do turystów

Nieporęt jest miejscowością z dawnym rodowodem, pierwszy o niej zapis pochodzi bowiem z roku 1387. Na przełomie XIV i XV wieku znajdowała się tu znaczna osada bartnicza. W trzy wieki później mieścił się w niej królewski dwór myśliwski. A po zwycięstwie nad Szwedami w 1655 r. król Jan Kazimierz wybudował tu barokowy kościół. Wioska zniszczona niemal doszczętnie w latach II wojny światowej ? w 1947 r. liczyła tylko 104 mieszkańców ? rozwija się przede wszystkim jako ośrodek turystyczny i wodniacki. Obecnie liczy około 3 tys. stałych mieszkańców.

Wczasowisko pod Warszawą

W pobliżu są rezerwaty przyrody, 12 tras rowerowych o łącznej długości ponad400 km, ośrodki jeździeckie itp. Na miejscu zaś hotele i restauracje, jak również wiele miejsc, w których można uprawiać sport i turystykę aktywną. Wśród nich ? Port Jachtowy. Rejs sześcioosobowym jachtem żaglowym Holender-Randmeer był krótki, ale atrakcyjny. Obserwowałem naukę najmłodszych adeptów żeglarstwa, zmagania z wiatrem większych jachtów oraz windsurfingowców, a także? działania ratowników wodnych.

Ratownicy przybyli w mig

W pewnym bowiem momencie w pobliżu przewrócił się jacht. Jego maszt, a także dwuosobowa załoga znalazły się w wodzie, bez możliwości samodzielnego dotarcia do dosyć odległego brzegu. Na wezwanie natychmiast pospieszyli ratownicy, a ich błyskawiczna i fachowa akcja okazała się nie tylko skuteczna ale i widowiskowa. Później okazało się co prawda, że był to ?wypadek? pokazowy. Co nie zmienia faktu, że tak samo działa Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przez cała dobę w obliczu prawdziwych wypadków. Zalew Zegrzyński jest bowiem rozlewiskiem 40-kilometrowej długości, o powierzchni 33 km?, dosyć niebezpiecznym w czasie silnych wiatrów i burz.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 27 czerwca 2012; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij