Jastrzębia Góra
Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej

Od 1920 roku Jastrzębia Góra stała się popularnym ośrodkiem spotkań wakacyjnych elity, głównie z Warszawy. Oprócz Józefa Piłsudskiego bywali tu Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Miejscowość była nawet żartobliwie nazwana „Nową Warszawą”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
Ulica Bałtycka była jedną z pierwszych reprezentacyjnych. Do dziś stoją tam stare wille i nowoczesne luksusowe wille -warownie. Wiele jest budynków modernistycznych. Znajdziemy tu własność rodzin: Osmołowskich, Iwaszkiewiczów, Makomaskich, Kuncewiczów?
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
  • Jastrzębia Góra. Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zaślubiny Polski z morzem, które odbyły się 10 lutego 1921 roku, dały początek rozwojowi okolic dzisiejszych miejscowości Władysławowo i Jastrzębia Góra. Przybyli tu ludzie, których wizje realizowane są do dziś.

Inżynier Jerzy Osmołowski wykupił od niemieckiego właściciela ziemskiego Hannemama tereny, które nazwał je Jastrzębią Górą. Założył spółkę ?Jastgór? i rozpoczął parcelację i sprzedaż działek budowlanych. Miejscowość miała mieć charakter rekreacyjno-rezydencyjnej.

Haftowana „Kszubka”

W latach dwudziestych i trzydziestych tamtego wieku, w szybkim tempie powstawały wille, rezydencje i eleganckie domy. Jednym z pierwszych jest istniejąca do dziś, o konstrukcji szachulcowej ?Kaszubka?. Powstała w roku 1921. Nawiązuje do kaszubskiej tradycji zdobienia domów ?modrakami?, na okiennicach i drewnianych wykończeniach słupowo-ramowego belkowania. Willa stoi w ładnym ogrodzie, w centrum miasteczka. Nie sposób jej nie zauważyć. Określenie ?modraki? to nazwa hafciarskiego stylu kaszubskiego. Używa się nici w siedmiu kolorach: żółte, czerwone, zielone, czarne i trzy odcienie niebieskiego. W zdobnictwie domów przeważają stylizowane kwiaty tulipanów, róży, chabru, niezapominajek?

Wille przy deptaku

Ulica Bałtycka była jedną z pierwszych reprezentacyjnych. Do dziś stoją tam stare wille i nowoczesne luksusowe wille -warownie. Wiele jest  budynków modernistycznych. Znajdziemy tu własność rodzin: Osmołowskich, Iwaszkiewiczów, Makomaskich, Kuncewiczów? Przy Bałtyckiej powstał też dom zdrojowy ?Bałtyk?, willa Winkenhagena, w której teraz znajduje się kaplica p.w. św. Andrzeja Boboli.  Na jej końcu, na wysokim klifie, wznosi się pensjonat i restauracja ?Victor?. To słynne miejsce spotkań bohemy artystycznej przedwojennej Polski. Z balkonu budynku śpiewał Jan Kiepura. Piękny biały dworek ?Mewa? jest jednym z siedmiu domów zbudowanych przez Jerzego Osmołowskiego. Wydaje się, że stoi on w najwyższym punkcie klifu, a widok na morze i zachody słońca są niezapomniane.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Narodziny II Rzeczypospolitej

Narodziny II Rzeczypospolitej

Jak postrzegamy dwadzieścia lat niepodległości po latach zaborów? Bardzo różnie. Ale co do jednego wszyscy są zgodni: budowaniu Rzeczypospolitej towarzyszył entuzjazm...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij