Jastrzębia Góra
Najsłynniejszy kurort II Rzeczypospolitej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zaślubiny Polski z morzem, które odbyły się 10 lutego 1921 roku, dały początek rozwojowi okolic dzisiejszych miejscowości Władysławowo i Jastrzębia Góra. Przybyli tu ludzie, których wizje realizowane są do dziś.
Inżynier Jerzy Osmołowski wykupił od niemieckiego właściciela ziemskiego Hannemama tereny, które nazwał je Jastrzębią Górą. Założył spółkę ?Jastgór? i rozpoczął parcelację i sprzedaż działek budowlanych. Miejscowość miała mieć charakter rekreacyjno-rezydencyjnej.
Haftowana „Kszubka”
W latach dwudziestych i trzydziestych tamtego wieku, w szybkim tempie powstawały wille, rezydencje i eleganckie domy. Jednym z pierwszych jest istniejąca do dziś, o konstrukcji szachulcowej ?Kaszubka?. Powstała w roku 1921. Nawiązuje do kaszubskiej tradycji zdobienia domów ?modrakami?, na okiennicach i drewnianych wykończeniach słupowo-ramowego belkowania. Willa stoi w ładnym ogrodzie, w centrum miasteczka. Nie sposób jej nie zauważyć. Określenie ?modraki? to nazwa hafciarskiego stylu kaszubskiego. Używa się nici w siedmiu kolorach: żółte, czerwone, zielone, czarne i trzy odcienie niebieskiego. W zdobnictwie domów przeważają stylizowane kwiaty tulipanów, róży, chabru, niezapominajek?
Wille przy deptaku
Ulica Bałtycka była jedną z pierwszych reprezentacyjnych. Do dziś stoją tam stare wille i nowoczesne luksusowe wille -warownie. Wiele jest budynków modernistycznych. Znajdziemy tu własność rodzin: Osmołowskich, Iwaszkiewiczów, Makomaskich, Kuncewiczów? Przy Bałtyckiej powstał też dom zdrojowy ?Bałtyk?, willa Winkenhagena, w której teraz znajduje się kaplica p.w. św. Andrzeja Boboli. Na jej końcu, na wysokim klifie, wznosi się pensjonat i restauracja ?Victor?. To słynne miejsce spotkań bohemy artystycznej przedwojennej Polski. Z balkonu budynku śpiewał Jan Kiepura. Piękny biały dworek ?Mewa? jest jednym z siedmiu domów zbudowanych przez Jerzego Osmołowskiego. Wydaje się, że stoi on w najwyższym punkcie klifu, a widok na morze i zachody słońca są niezapomniane.
Ta tablica pamiątkowa w Jastrzębiej Górze z napisem:Tu przebywał w roku 1929 Marszałek Rzeczypospolitej Polski Józef Piłsudski wprowadza w błąd. Pan Piłsudski nigdy takiego tytułu nie posiadał. Winno być : Marszałek Polski. Wbrew pozorom ma to znaczenie.