Ozimek
Najstarszy żelazny most wiszący

Jest to most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i – uwzględniając to kryterium – należy go uznać za najstarszy istniejący do dziś tego typu most na świecie. Zbudowano go w 1827 roku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Ewa Wolniewicz
Ozimek. Najstarszy żelazny most wiszący
Po renowacji we wrześniu 2010 roku most został ponowne udostępniony do użytku jako atrakcja turystyczna miasta.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dziś pełni rolę kładki dla pieszych przez rzekę Mała Panew w Ozimku. Zabytkowy most wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie żelaznym mostem wiszącym.

Jest to most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i – uwzględniając to kryterium – należy go uznać za najstarszy istniejący do dziś tego typu most na świecie. Najstarszy, także funkcjonujący do tej pory żelazny most wiszący Menai, wybudowany został w Anglii w 1826 roku, lecz zawieszony jest na kamiennych pylonach.

Most w Ozimku został zaprojektowany przez królewskiego inspektora hutniczego Karla Schotteliusa i wykonany w miejscowej hucie Małapanew. Do użytku został oddany w 1827 r. Konstruktor wyliczył, że nośność mostu wyniesie 60 cetnarów (3 tony) lecz w rzeczywistości znosił aż pięciokrotnie wyższe obciążenie. Most służył ogólnej komunikacji na trasie Ozimek – Zawadzkie do 1938 r. Do 2010 roku znajdował się na terenie huty Małapanew i użytkowany był jako wewnętrzny most przez pieszych.

Warto wiedzieć

W lipcu 2009 roku rozpoczęto jego gruntowną renowację. Most został rozebrany, odnowiony i ponownie złożony. Konstrukcja wzmocniona została stalowymi linami. Wykonano również nową kładkę dla pieszych oraz oświetlenie. Po renowacji we wrześniu 2010 roku most został ponowne udostępniony do użytku jako atrakcja turystyczna miasta.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 6 czerwca 2012; Aktualizacja 8 czerwca 2020;
 

Komentarze: 2

    elbora, 6 czerwca 2012 @ 16:42

    A najpiękniej wygląda wieczorem, bo jest podświetlany. Przed wejściem, w dawnej stróżówce, ma powstać muzeum huty. A tak na marginesie nazwa huty to Małapanew (po niemiecku Malapane, o czym informuje napis na łuku na moście po obu stronach daty), a rzeka nad która jest przerzucony mast, to Mała Panew.

    Przem, 22 października 2018 @ 23:21

    Warto zobaczyć most po odnowieniu, robi wrażenie.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij