Nesebyr
Od cerkwi do cerkwi

W maleńkim miasteczku, zamieszkałym przez około 10 tys. osób cerkwie są co krok. Jedne zachowane lepiej, inne gorzej. Wiele elementów ich wyposażenia znajduje się w muzeach w Sofii i Płowdiw i Muzeum Archeologicznym na miejscu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Nesebyr. Od cerkwi do cerkwi
Na zdjęciach w kolejności: św. Stefan 1-7; św. Zofia 8-12; Chrystus Pantokrator 13-17; św. Spas 18-19; św. Jan Chrzciciel -20
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Podczas niemal całej chrześcijańskiej historii miasta, Nesebyr był siedzibą biskupa. Dlatego też cerkwie św. Zofii i św. Stefana nazywane są często Stare Biskupstwo i Nowe Biskupstwo. Ale i dziś w maleńkim miasteczku, zamieszkałym przez około 10 tys. osób cerkwie są co krok.

 

Kościół św. Stefana (Nowe biskupstwo) zbudowany został w 9.-10. w., a następnych 13. i 18. w. powiększany dobudówkami. Jest kościołem bazylikowym trójnawowym z owalną absydą i narteksem. Zbudowany z kamiennych bloków i cegły, ma wiele elementów wtórnych z innych wczesnochrześcijańskich kościołów ? architektonicznych profili czy płaskorzeźb. Święty Stefan zachwyca dekoracją zarówno wnętrza jak i ścian zewnętrznych i każe wielokrotnie się im przyglądać. Malowane dekoracje stały się wzorcem dla upiększania następnych cerkwi. Główne freski pochodzą z 1599 r. Szkliwione ceramiczne figury w różnych kolorach, majolikowa ceramika i glazury przeplatają się jak meandry na fasadzie cerkwi, zdobiąc (rozweselając) jego elementy architektoniczne. Pierwotnie kościół poświęcony został NM Pannie, stąd gros scen poświęconych jest Matce Boskiej. Wstawiennictwo Dziewicy Marii ukazane jest w licznych scenach z serii „Cuda Chrystusa”, znajdujących się głównie w nawie głównej. Sceny cudów chrystusowych mają podłoże ewangeliczne. Przedstawione są w ponad 258. kompozycjach. We freskach przewija się ponad 1000 postaci. Malowidła ścienne u św. Stefana są jednymi z najlepiej zachowanych. Oryginalnie malowany drewniany ikonostas z końca 16. w. jest jednym z najstarszych zabytków bułgarskich. O dwa wieki młodsze są drewniany, rzeźbiony tron biskupi i ambona.

Cerkiew św. Marii Czułej (Eleusa Maria) jest jednym z najstarszych kościołów Nesebyru, zbudowanym w 5. wieku. Znajduje się w północnej części półwyspu. Zbudowany na planie bazyliki z narteksem, z trzema absydami oraz bocznymi mniejszymi – na ścianie północnej i południowej. Kościół stoi na plaży, gdyż morze zabrało część lądu. Zachowała się tylko podstawa kościoła, o wymiarach 28 m dł. i 18 m szer. Stare biskupstwo (św. Zofii) pochodzi również z 5, wieku. To prawie nienaruszony i być może najbardziej imponujący ze wszystkich kościołów Nesebyru, uwidaczniany na identyfikujących miasto folderach i pocztówkach. Znajduje się w centrum miasta. Duża 25 x 22 m trójnawowa bazylika z półkolistą absydą, trzyczęściowym narteksem i atrium robi wrażenie. Nawa główna oddzielona jest od naw bocznych kamiennymi kolumnami i ceglanymi łukami. Ponad wschodnią absydą zachowały się trzy łukowe okna. Absydą posiada charakterystyczny element wczesnych kościołów ? synthronon ? półkoliste schody, na których siadał kler.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 października 2014; Aktualizacja 10 października 2014;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!