Lizbona
Nowoczesna opowieść o trzęsieniu ziemi
1 listopada 1755 roku to data, która na stałe zapisała się w historii Portugalii. Właśnie wtedy doszło do wielkiego trzęsienia ziemi, które bardzo mocno dotknęło między innymi Lizbonę.
Potężne budowle legły w gruzach, a życie straciło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Współcześni geolodzy przypuszczają, że owo trzęsienie ziemi miało natężenie około 9 stopni w skali Richtera. Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu próbuje ocalić nowoczesne Quake – Lisbon Earthquake Museum, które miałam okazję odwiedzić podczas październikowej wycieczki.
Stąd wypływali odkrywcy
Drugiego dnia pobytu w stolicy Portugalii postanowiłam zobaczyć historyczną dzielnicę Belém. To właśnie tam przed wiekami mieścił się słynny port, z którego wypływali późniejsi odkrywcy. Przykładowo, w 1497 roku wyruszyła stamtąd przełomowa wyprawa Vasco da Gamy, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii. O wybitnych podróżnikach przypomina Pomnik Odkrywców nad rzeką Tag, na którego szczycie mieści się taras widokowy. Niecały kilometr dalej stoi wieża Torre de Belém stanowiąca prawdziwy symbol Lizbony, który wraz z pobliskim Klasztorem Hieronimitów zostały w 1983 roku wpisane na listę UNESCO.
Piękne zabytki to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na turystów w oddalonej o około 6 kilometrów od centrum dzielnicy Belém, do której można bez problemu dojechać tramwajem nr 15. Znajduje się tam także słynna cukiernia Pastéis de Belém z kultowymi babeczkami z ciasta filo podobnego do francuskiego i nadzieniem budyniowym. Jeden smakołyk kosztuje 1,30 euro.
Po małej przekąsce przychodzi pora na dalsze zwiedzanie. Tym razem skierowałam swoje kroki do bardzo nietypowej i stosunkowo nowej atrakcji. Niewielu Polaków zdążyło tam więc już dotrzeć. Mogę jednak zapewnić, że naprawdę warto.
Quake – Lisbon Earthquake Museum
Mowa o Quake – Lisbon Earthquake Museum, które z pewnością przypomina bardziej nowoczesne centrum nauki niż staroświeckie muzeum. Próżno szukać tam zakurzonych eksponatów. Dzięki nowoczesnej technologii, audiowizualnym pokazom i symulatorom trzęsienia ziemi każdy uczestnik niezapomnianego „spektaklu” zostaje zaproszony do 1,5-godzinnej gry pełnej zagadek. Zwiedzanie odbywa się w maksymalnie 16-osobowej grupie, która wspólnie odkrywa tajemnice pewnego naukowca. Należy dokonać rezerwacji biletów na konkretny dzień i godzinę (koszt normalnego waha się w granicach 21-29 euro za osobę).
Czy to nowe muzeum? Byłam w Lizbonie kilka lat temu i nie widziałam. Za to ogromne wrażenie zdobił na mnie wspomniany tu kościół karmelitów, a właściwie jego trwała ruina.
Tak, to nowa atrakcja dostępna od 2022 roku.
Ruiny kościoła również robią duże wrażenie, jak niemal cała Lizbona. :)
Artykuł wzbudzający emocje, wystarczy wczuć się w opisywany klimat. Pani Karolina potrafi dotrzeć do czytelnika i sprawić, by znalazł się wirtualnie w opisywanych przez nią miejscach. Bardzo lubię czytać jej teksty, bo oddają klimat opisywanych miejsc, a przy tym są bogate w emocje. Lubię z nią podróżować na stronach przewodnika :)