Ravensbrück
Pamiątki i niepamiątki w obozie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
To jedno z miejsc, które zrobiły na mnie wrażenie. Być może dlatego, że jako młoda dziewczyna trafiła tam moja babcia. Po Powstaniu Warszawskim. Przeżyła.
Konzentrationslager Ravensbrück – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Niemczech znajduje się ok. 90 km na północ od Berlina w pobliżu miasteczka Fürstenberg/Havel. Założony w 1938 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 30 kwietnia roku 1945.
Ravensbrück był przede wszystkim obozem dla kobiet, które były wykorzystywane do prac niewolniczych. Przeprowadzano też na nich doświadczenia pseudomedyczne. W 1941 r. powstał też obóz męski ze względu na zapotrzebowanie na siłę roboczą. W kwietniu 1945 r. więźniarki skierowano na tzw. marsze śmierci – w kierunku północno-zachodnim. Ci, którzy przeżyli zostali uwolnieni przez Amerykanów. Armia Czerwona oswobodziła 2-3 tys. kobiet oraz kilkuset mężczyzn.
W Ravensbrück przebywały więźniarki polityczne – głównie Polki (25 proc.), Niemki a wśród nich Serbołużyczanki, Żydówki, Sinti, Romki, świadkinie Jehowy, a także lesbijki i prostytutki. Wiele Polek trafiło tu po Powstaniu Warszawskim.
Przez obóz przeszło 132 tysiące kobiet, zginęło 92 tysiące. Z 40 tys. Polek przeżyło 8 tys. W podobozach przetrzymywano też ok. 20 tys. mężczyzn.
Warto wiedzieć
* Trybunał Norymberski osądził wiele strażniczek i funkcyjnych z obozu oraz lekarzy, którzy prowadzili pseudodoświadczenia na kobietach. Część skazano na śmierć. Kilka procesów odbyło się w Hamburgu przed Brytyjskimi Trybunałami Wojskowymi.
* W 1959 roku utworzono Muzeum – Miejsce Pamięci Ravensbrück. Budynek byłej komendantury SS do 1977 roku zajmowali Rosjanie. Dopiero w 1996 r. zamontowano pierwsze tablice upamiętniające polskie więźniarki i ofiary eksperymentów pseudomedycznych.
* W 2011 r. Senat RP ustanowił kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Dodaj komentarz