Sopot
Park Północny, czyli na północ od Molo
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Od strony północnej, do sopockiego Molo przylega Park Północny. Rozciąga się od Grand Hotelu do potoku Swelinia, który stanowi granicę z Gdynią.
Alejki klonowe i jesionowo- wiązowe wytyczono tu na początku XX wieku. Wtedy też posadzono wiele drzew i krzewów: kasztanowce, świerki, śnieguliczki i inne. W 2009 roku zrewaloryzowano Park Północny zachowując cenne przyrodniczo obszary. Zbudowano ścieżkę edukacyjną, ścieżkę spacerową, bezkolizyjne ścieżki rowerowe i ścieżkę dla rolkarzy. Stoi tu też drewniana kapliczka. Poświęcono ją w listopadzie 2011 roku. To rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Kaplicę wykonano dla upamiętnienia ks. Tadeusza Cabały, zasłużonego proboszcza z parafii św. Andrzeja Boboli w Sopocie.
Dawne praktyki
Przed wojną w parku uzdrowiska Sopot stały Łazienki Północne. Zbudowano je w 1903 roku i był to piękny architektonicznie obiekt. Przypominał Łazienki Południowe. Można je teraz podziwiać tylko na starych fotografiach. Resztki budowli można było zobaczyć jeszcze po II wojnie. Mieczysław Orłowicz tak je opisywał: ?mają 340 kabin, basen pływacki i kąpiele słoneczne. W wodzie i na brzegu przyrządy gimnastyczne i sportowe. Kąpiele są oddzielne dla pań i panów, a między nimi kąpiele wspólne tak zwane familijne?Orłowicz wspominał, że istniały wanny przystosowane do ciepłych kąpieli tak w lecie jak i zimie. Było ich 60. Stosowano też inne zabiegi. Jak opisywał nasz krajoznawca, w ?Sopotach? środkiem leczniczym było wdychanie morskiego powietrza. Rano wypływał statek z kuracjuszami na środek morza. Stał tam cztery godziny, a pasażerowie werandowali na pokładzie. Dla pracowników, mieszkańców i dzieci szkolnych kąpiele były bezpłatne. W ratuszu otrzymywali specjalną kartę wejściową.
Współczesne oblicze
Łazienki zostały przebudowane w połowie lat sześćdziesiątych tamtego wieku. Budynek nie tylko nie jest ozdobą jak przed laty a wręcz przeciwnie, wcale nie pasuje do otoczenia. Dziś to Zatoka Sztuki. Obok stoi Szafa Romana Polańskiego. To dar dla artysty od ?przyjaciół Sopotu?. Postawiono ją w 2008 roku. W budynku odbywają się różne wystawy i imprezy. Jest tu restauracja i luksusowe apartamenty. Po sąsiedzku stoi ciekawy obiekt a w nim jest między innymi ma swoje miejsce ?Teatr na Plaży?. Odbywają się tu imprezy z dziedziny teatru, muzyki i filmu. Na terenie parku są jeszcze dwa zabytkowe i ciekawe budynki, lecz na razie niewykorzystane, więc powoli popadają w ruinę.
W tym parku stoi pomnik Jerzego Haffnera, twórcy uzdrowiska w Sopocie. Odsłonięto go w 2004 roku podczas święta miasta. Pomnik utrzymany jest w stylu romantycznym, który przypomina ciągłość historii kurortu. Po przeciwnej stronie stoi ciekawa kamienna rzeźba zatytułowana ?Pragnienie?.
Dodaj komentarz