Žďár nad Sázavou
Pięć gwiazd Jana z Nepomuka

Najciekawszy jest kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena. Ten unikatowy zabytek, wzniesiony w stylu gotyku barokowego, został w roku 1994 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: CzechTourism
Žďár nad Sázavou. Pięć gwiazd Jana z Nepomuka
Dzieło jest doskonałym przykładem zamiłowania artysty do mistyki liczb. Zgodnie z legendą, nad miejscem w Wełtawie, w którym utonął święty Jan Nepomucen, pojawiła się korona złożona z pięciu gwiazd.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Do miasteczka Zdziar nad Sazawą (Žďár nad Sázavou) w regionie Wysoczyzna (Vysočina), warto zajrzeć, aby zwiedzić dawny klasztor cystersów, zamek z Muzeum Książki, na majową pielgrzymkę czy na festiwal współczesnej muzyki poważnej Czeskie Sny.

Ale najciekawszy jest kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena. Ten unikatowy zabytek, wzniesiony w stylu gotyku barokowego, został w roku 1994 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na bazie klasztoru cystersów

Podobnie jak dzieje Zdziaru nad Sazawą, również losy kościoła pielgrzymkowego związane są ściśle z tutejszym klasztorem cystersów, założonym w połowie XIII wieku z inicjatywy ojca świętej Zdzisławy, Přibyslava z Křižanova. W okresie baroku dokonana została całkowita przebudowa kościoła i całego kompleksu klasztornego. Od roku 1709 ówczesny opat Václav Vejmluva współpracował z architektem Janem Blažejem Santinim i wspólnie stworzyli dzieło o wielkiej wartości artystycznej z najcenniejszą perełką ? kościołem św. Jana Nepomucena. Niezwykle oryginalna budowla została wzniesiona w latach 1719-22, w stylu tak zwanego gotyku barokowego, którego Santini był czołowym przedstawicielem.

Mistyka liczb

Dzieło jest doskonałym przykładem zamiłowania artysty do mistyki liczb. Zgodnie z legendą, nad miejscem w Wełtawie, w którym utonął święty Jan Nepomucen, pojawiła się korona złożona z pięciu gwiazd. Pięcioramienna gwiazda pojawia się także w projekcie Santiniego. W kościele znajdziemy pięć wejść, pięć trójkątnych i pięć owalnych kaplic oraz pięć ołtarzy. Nawet ołtarz główny ozdabia pięć gwiazd i aniołów. Wokół kościoła znajduje się cmentarz otoczony arkadami w kształcie dziesięcioramiennej gwiazdy. Zakończone ostrym łukiem gotyckie okna mają  przypominać język św. Jana i legendę o tajemnicy spowiedzi.

Ekspozycje na zamku

Sąsiadujący z kościołem klasztor cystersów został na prośbę ostatniego opata zlikwidowany, po kolejnym pożarze pod koniec XVIII wieku. W jego miejscu założono zamek. W ramach restytucji majątków zwrócono go w 1991 roku ostatnim właścicielom ? rodowi Kinskich. Zwiedzając rozległy kompleks zamku i dawnego klasztoru warto zajrzeć między innymi do trójnawowej bazyliki Wniebowzięcia NMP i do przylegającego do kościoła zachowanego skrzydła konwentu, w którym jest obecnie umieszczona ekspozycja poświęcona dziełom Jana Blažeja Santiniego. Na północ od kościoła znajdziemy okazały budynek prałatury z ekspozycjami Muzeum Książki. Obok, w pomieszczeniach dawnej stajni mieści galeria rodu Kinskich.

Komentarze: 1

    cz :), 4 września 2014 @ 20:00

    Miasto Žďár nad Sázavou w regionie Wysoczyzna (około 130 km od Kudowy Zdroju) w pierwszy wrześniowy weekend (05-07.09.2014) będzie świętować dwudziestolecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościoła pielgrzymkowego św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze. Kościół zbudowany został w latach 1719 ? 1722 przez genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego. Należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. Na listę UNESCO został wpisany w roku 1994. W piątek odbędzie się konferencja na temat życia i twórczości Jana Blažeja Santiniego-Aichla. Planowany jest także koncert inauguracyjny. W sobotę na zwiedzających czeka program kulturalny, jarmark i zabawa. W niedzielę ? msza święta i występy chóru. Wstęp na imprezy jest bezpłatny.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij