Kanał Augustowski
Po tamtej stronie unijnej granicy

Po II wojnie światowej 80 km kanału pozostało w Polsce, 21 znalazło się na terenie Białorusi. I właśnie ten wcześniej zaniedbany odcinek został w ciągu dwu lat odbudowany, zrewaloryzowany i udostępniony na cele turystyczne.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kanał Augustowski. Po tamtej stronie unijnej granicy
Jego 22 kilometrowy odcinek białoruski zrewaloryzowano już w 2007 roku. 80 kilometrowy polski nadal nie wszędzie jest spławny.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jest na nim kilka śluz ? od znajdującej się w pasie granicznym między RP i RB Kurzyniec, po największą, obecnie cztero ? zamiast dwukomorowej ze względu na różnice w poziomach wody jakie powstały w ciągu blisko 200 lat ? Śluzę Niemeńską (Niamnową). Ma ona największą na całym kanale różnicę poziomów wody ? około 10 metrów. W pobliżu tej śluzy stoi, dobrze zachowana, polska kamienna kapliczka z krzyżem z 1939 roku z wykutym napisem Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie.

Nie jest to jedyny zabytek nad, lub w regionie kanału. Koło wioski Naumowicze i tamtejszego fortu ? jednego z systemu dawnych umocnień obronnych Grodna, na miejscu wymordowania przez Niemców w latach 1941-1943 ponad 3 tys. jeńców wojennych i mieszkańców stoi pomnik Płaczącej Matki, a w pobliżu krzyż oraz znajdują się czarne marmurowe tablice z polskimi napisami upamiętniające ? z listą ofiar ? zamordowanych w tym miejscu 20.10.1942 i 15.7.1943 Polaków ? mieszkańców Grodna i okolic oraz 13.7.1943 mieszkańców Lipska nad Biebrzą.

Wart odwiedzenia jest kompleks pałacowo-parkowy z XVIII w. w Świącku (Śwjatsk), niegdyś własność rodu Wołowiczów. A także bazylika pw. św. Józafata Kuncewicza z 1612 roku z barokowymi kolumnami na fasadzie. Znajduje się on w Teolinie, dawnym przedmieściu Sopoćkinia. Jadąc bowiem do następnych śluz przez zagospodarowane miejsca nad kanałem w pobliżu miejscowości Sonicze i Czortem, mija się 1,5 ? tysięczną osadę Sopoćkin z metryką od I połowy XVI w., w 96 proc. zamieszkaną nadal przez Polaków. Z jedyną na Białorusi ulicą Jana Pawła II. Podobno władze zamierzały ponownie przemianować ją na ul. Lenina, ale mieszkańcy zaprotestowali. Nie chcąc jednak nikogo drażnić, zdjęli z domów tablice z nazwą tej ulicy. W każdym razie uważnie obserwując, nie zdołałem dostrzec żadnej. Jest też w osadzie ulica Adama Mickiewicza oraz popiersie poety ufundowane przez mieszkańców w 1989 roku.

Koło Śluzy Dąbrówka (niezwykły zabytek architektury hydrologicznej I połowy XIX wieku jakim jest Kanał Augustowski, współcześnie stanowi wielką atrakcję turystyczną. Jego 22 kilometrowy odcinek białoruski zrewaloryzowano już w 2007 roku. 80 kilometrowy polski nadal nie wszędzie jest spławny.) jest gospoda, kawiarnia, można wynająć łódź i kajaki. Dla turystów przyjeżdżających na kilka dni są domki, w których można przenocować. Podobnie zresztą koło śluz Niemnowo i Kurkul. Miejscowość Dąbrówka jest także przystanią motorowego statku wycieczkowego ?Nioman? (Niemen) pływającego po Kanale. Jest tam również miejsce biwakowe z zadaszonymi drewnianymi stołami i ławami. Tak zagospodarowanych i ogólnie dostępnych miejsc jest nad kanałem więcej. I stale przybywają nowe.
Nad rzeczką Astaszanką byłem m.in. w stanicy wodnej w pobliżu mostu nad nią prowadzącym przez wieś. Można w niej wynająć kajak oraz odbyć 3,5 godzinny spływ tą rzeczką, a następnie Kanałem aż do jego połączenia z Niemnem. Do dyspozycji turystów są tam również rowery, na których można zwiedzać malownicze, pełne zieleni okolice Kanału. Jest on bowiem coraz popularniejszym miejscem turystycznym.

A na doroczne festiwale ?Kanał Augustowski ? w kręgu kultury trzech narodów? przyjeżdża lub przypływa do 5 tysięcy uczestników różnych narodowości. Wśród nich, oczywiście, również Polaków. Bo ta niezwykła droga wodna i raj dla kajakarzy budzi coraz większe zainteresowanie. Wzrośnie ono na pewno po oddaniu do użytku także polskiej części Kanału Augustowskiego na całej jego długości.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!