Radom
Ratusz w toskańskim stylu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ratusz jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków tego niezbyt ciekawego miasta. W latach PRL był jedną z nielicznych budowli, jakimi Radom chwalił się na widokówkach.
Ratusz stoi przy dawnym rynku Miasta Kazimierzowskiego (lokowanego przez Kazimierza Wielkiego), niegdyś serca Radomia. Teraz rynek nie jest miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców, a i omijany bywa przez nielicznych turystów. Mówiąc bez ogródek ? raczej tu pusto. Od kiedy centrum miasta i większość urzędów przeniosły się w okolice ul. Żeromskiego, tam koncentruje się życie.
„Nowy” magistrat
Obecny ratusz jest drugim budynkiem spełniającym tę funkcję w dziejach miasta. Pierwszy zbudowano około połowy XIV w. za Kazimierza Wielkiego, w centralnej części rynku. Archeolodzy odkryli jego fundamenty całkiem niedawno temu. Pierwotnie gotycki, przebudowany został w XVI w. w stylu renesansowym. Gen. Józef Zajączek, pierwszy namiestnik Królestwa Polskiego nakazał rozbiórkę podupadłego budynku, co uczyniono w latach 1818-19. Magistrat został bez siedziby. Urzędnicy musieli pracować w wynajmowanych pomieszczeniach, najpierw w dawnym klasztorze benedyktynek, potem w kamienicach przy rynku. I tak przez blisko przez trzydzieści lat. Dopiero w latach 1845-48, staraniem Feliksa Lewkowicza, prezydenta miasta, zbudowano nowy, obecny gmach. Wyburzono dawne drewniane domy w północnej pierzei rynku.
Toskańskie klimaty
Nowy ratusz zaprojektował w stylu neorenesansowym Henryk Marconi, włoski architekt działający wtedy z powodzeniem w Polsce. Niektórzy twierdzą, że właśnie dlatego kształt gmachu, z niewysoką wieżą (22 m) zbudowaną na planie kwadratu i boniowanymi ścianami przypomina pałace Toskanii. Może coś w tym jest? Na wieży znajdują się zegar i herb miasta, w południe rozlega się z niej hejnał miejski ? melodia skomponowana w XV wieku przez Mikołaja z Radomia.
Bezużyteczny?
Ratusz służył władzom miejskim do 1958 roku. Potem ulokowało się tu archiwum państwowe, które w 2013 przeniosło się do nowej siedziby. Od tego czasu prowadzono tu remont, ale nie wiem, czy go ukończono i czy budynek znalazł nowych użytkowników. Tabliczek żadnych nie widziałam, gmach sprawiał wrażenie pustego. Podobno maja tu wrócić jakieś urzędy.
Dodaj komentarz