Gołąb
Ciekawy kościół i Domek Loretański
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gołąb to niewielka miejscowość między Puławami a Dęblinem. Jej historia wplata się w pierwsze strony historii Polski i Kościoła Powszechnego.
Wieś należała do dóbr królewskich. Na jej terenie znajdował się drewniany dwór otoczony murem, oficyna i kuchnia. Nieopodal umiejscowiony był folwark. Dwór plebański był miejscem rozwoju kultury. W XVII wieku była tu biblioteka którą zaliczono do największych w regionie. W kościele funkcjonowała orkiestra złożona z dwóch skrzypków, flecisty i puzonisty. W tamtych czasach należało to do rzadkości.
Najdawniejsze dzieje
W latach 1179 -1173 król Kazimierz Sprawiedliwy wzniósł dwa drewniane kościoły. Jeden był p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a drugi p. w. św. Floriana. W 1419 roku ówczesny proboszcz wystąpił o połączenie ich w jedną parafię. W 1626 roku zaczęto budowę obecnego kościoła, a nadano mu tytuł Wniebowstąpienia NMP, św. Floriana i św. Katarzyny. Zbudowano go dzięki fundacji Jerzego Ossolińskiego, ówczesnego dzierżawcy dóbr gołębskich, kanclerza wielkiego koronnego i najbliższego doradcy króla Władysława IV. Kościół konsekrowano 5 września 1638 roku.
Jest w stylu renesansowo-manierystycznym. Nawa główna jest prostokątna, zakończona półkolistą absydą od strony wschodniej i dwoma wieżami od strony zachodniej. Wejście poprzedza kruchta a nad nią umieszczony jest chór z prospektem organowym. Organy są osiemnastogłosowe, a wykonano je na początku XVII wieku. Częściowo były przebudowane w pierwszych latach XX wieku.
Wnętrze kościoła jest duże i jasne
W ścianach są głębokie arkady. Robią wrażenie bazyliki z odgrodzonymi bocznymi nawami. Nawa główna zakończona jest dwoma kolumnami odstawionymi od ścian. Tworzą one ażurowe przewężenie z prezbiterium. Sufit ma sklepienie kolebkowe pokryte lubelską sztukaterią dekoracyjną z widocznymi profilowanymi żebrami. U nasady sklepienia umieszczone są popiersia proroków. Nad belkowaniem poprzecznym umieszczono drewnianą balustradę dzielącą wnętrze kościoła na dwie kondygnacje. Nad arkadami jest przejście między podwójnym murem ścian. Służyło ono do celów obronnych. Ołtarz główny w stylu neobarokowym pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Przedstawia Matkę Bożą Ukoronowaną wśród aniołów. Na zasłonie jest obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w zwieńczeniu obraz Wniebowzięcia NMP. Ołtarze boczne przedstawiają Matkę Boską Częstochowską i Chrystusa Ukrzyżowanego.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz