Tbilisi
Renesans chrześcijańskiej religii

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Największą świątynią w Gruzji jest sobór Trójcy Świętej w Tbilisi. Jest to zarazem jedna z najmłodszych budowli sakralnych Gruzji.
Zbudowana została zaledwie przed kilku laty, ale w klasycznym stylu cerkiewnej architektury gruzińskiej z VI w, na wzgórzu w starej dzielnicy ormiańskiej. Oświetlona w nocy, stanowi obecnie jedną z dominant stolicy. Wewnątrz ma jeszcze surowe, kamienne ściany, które dopiero mają zostać pokryte freskami. Ale już jest w niej sporo ciekawych ikon oraz wielkich rozmiarów: 90 x 70 cm Nowy Testament iluminowany i zapisywany na 140 kartach ręcznie przez 20 lat, eksponowany w przeszklonej wieży ? kapliczce.
Gruzja, znowu niepodległa, po ponad 200 latach podporządkowania Rosji, w tym wielu dziesięcioleciach komunistycznej ateizacji, przeżywa odrodzenie religijności. Kraj ten, jako drugi na świecie ? po Armenii, która zdecydowała się na to około roku 300 n.e. ? uczynił chrześcijaństwo religią państwową już w roku 337 roku! A więc o blisko pół wieku wcześniej, niż w roku 380 zrobiło to Imperium Romanum.
Nową wiarę przyniosła, przychodząc pieszo z tureckiej dziś Kapadocji, najbardziej czczona święta ortodoksyjnej cerkwi gruzińskiej św. Nino, późniejsza żona króla Iberii ? Miriana. To on nie tylko przyjął chrześcijaństwo ? jest piękna legenda jak się to odbyło, ale uczynił je religią państwową. Święta Nino przyniosła ze sobą do Mcchety, która już od III w n.e. była głównym miastem Kartlii, symbol nowej wiary ? krzyż wykonany z pędów winorośli, o ramionach opadających w dół. Jest on przechowywany jak najcenniejsza relikwia w katedrze Sioni z VI w. w Tbilisi. A jego repliki spotyka się w wielu miejscach, bo Gruzja to przecież ziemia świętej Nino.
Dodaj komentarz