Chorin
Ruina cysterskiego opactwa

Takie były początki idei konserwacji zabytków w ogóle. I nie chodziło tylko o zachowanie zespołu klasztornego, ale i o nadanie mu nowego znaczenia zabytku, którego wartość nie zależy tylko od jego użyteczności.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Chorin. Ruina cysterskiego opactwa
Zabudowania klasztorne, pierwotnie skupione były wokół czworobocznego wirydarza, otoczonego ze wszystkich stron krużgankiem, z którego – po rozbiórkach zachowały się dwa skrzydła.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Budowa rozbudowanego kompleksu klasztornego cystersów w Chorin trwała kilka dziesięcioleci na przełomie XIII i XIV w. W opactwie oprócz kościoła i części monastycznej urządzony został przytułek dla ubogich i chorych oraz tzw. sala książęca jako miejsce zebrań margrabiów i grafów. Klasztor się bogacił, powiększał swoje ziemskie dobra. I organizował odpusty.

Wokół wirydarza

Klasztor w Chorin w całości został zbudowany z cegły. Składające się na niego kościół Najświętszej Marii Panny oraz zabudowania klasztorne, pierwotnie skupione były wokół czworobocznego wirydarza, otoczonego ze wszystkich stron krużgankiem, z którego – po rozbiórkach zachowały się dwa skrzydła, wschodnie i zachodnie. Sklepienia krużganku wsparte są na ozdobnych wspornikach z motywami roślinnymi, takimi jak liście palmetowe, akantu, winnej latorośli i plecionki gałęzi oraz motywami zoomorficznymi, wśród których są wilki, smoki, ptaki.
W skrzydle wschodnim klasztoru mieściły się m.in. zakrystia, biblioteka, parlatorium, sala dla pielgrzymów, karcer. Do skrzydła przylega prostopadle ustawiony budynek, w którym mieściły się dormitoria oraz pomieszczenia gospodarcze. W skrzydle zachodnim mieściły się przylegająca do kościoła sala książęca, wielki refektarz dla całego konwentu, kuchnia oraz jednokondygnacyjny budynek browaru.

Pracowici i pokorni

Trochę o cystersach, bo tysiącletnia historia tego zakonu jest fascynująca. Dewizą przyświecającą cystersom jest „ora et labora” – módl się i pracuj. Godziny pracy zostały doskonale zgrane i zrównoważone z godzinami modlitw. Surowość i prostota charakteryzuje życie, kulturę i architekturę klasztorów cysterskich, budowanych w miejscach ustronnych, z dala od świata zewnętrznego. Cystersi przyczynili się do rozwoju osadnictwa na niewykorzystywanych obszarach, aktywizowali je. Kształtowali krajobraz uprawami i wykorzystaniem wody rzek i jezior. Byli innowacyjni. Uprawiali rolę i handlowali nadwyżkami.

Cystersom, mniszkom i mnichom przyświeca reguła św. Benedykta – żyć pokornie i pracowicie, poświęcając się Bogu w całości.

Cistel, słowo oznaczające sitowie, nadało prawdopodobnie nazwę reformatorskiemu zakonowi, który osiadł w ustronnym, zasobnym w wodę miejscu, gdzie rosła ta roślina.

Warto wiedzieć

* Dobrze zachowane podziemia są miejscem ekspozycji reliktów związanych z historią klasztoru. To stała wystawa ilustrująca historię budowy zespołu i prowadzonej w nim działalności gospodarczej. W budynku browaru urządzona jest wystawa dotycząca odkrycia klasztoru w Chorin przez Karla F. Schinkla, sposobu ratowania tej budowli, jako przykładu pruskiej konserwacji zabytków.
* Corocznie organizowany jest w klasztorze letni festiwal muzyczny Choriner Musiksommer.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 3

  Waldemar, 1 czerwca 2020 @ 20:04

  Nie ominęła go sekularyzacja , przeprowadzona przez elektora brandenburskiego Joachima II , będąca efektem przyjęcia przez Brandenburgię reformacji Lutra …..
  Sekularyzacja oznacza zespół działań zmierzający do znacznego ograniczenia lub wręcz całkowitego wyeliminowania roli religii w społeczeństwie . Termin powstał w roku 1646 .

  bertold.234, 1 czerwca 2020 @ 20:35

  Panie Waldemarze
  Sekularyzacja to zeświecczenie. Przejście z domeny kościelnej do domeny świeckiej. Wikipedia nie zawsze podaje najmądrzejsze i najbardziej adekwatne do konkretnej sytuacji definicje.

  Waldemar, 1 czerwca 2020 @ 20:50

  Jestem porostym człowiekiem . Widziałem to określenie „zeświecczenie ” ale wydawało mi się że prościej będzie pominąć zeświecczenie . Za to domena mi się kojarzy z domeną internetową . To chyba ja już prościej wytłumaczyłem sekularyzację .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij