Szprewald
Po kanałach w płaskodennych łodziach
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Spreewald ? tak w języku niemieckim nazywa się geograficzną krainę Dolnych Łużyc, położoną na północny zachód od Cottbus. W języku dolnołużyckim jej nazwa brzmi Błota.
Wśród niepozbawionego walorów przyrodniczych i kulturowych regionu, największą atrakcją turystyczną są wycieczki po kanałach organizowane w płaskodennych łodziach, ze sternikiem, wprawiającym łódź w ruch za pomocą długich tyczek.
Kajakiem i na rowerze
Dla kajakarzy Szprewald (bo tak brzmi polska nazwa) jest rajem, ale trzeba się po nim poruszać z ?wodną? mapą wodnych szlaków i patrzeć na ustawione drogowskazy. Poza wodą, dookoła, znajduje się ponad 1000 km dróg i ścieżek rowerowych. Zorganizowane są również tematyczne szlaki np. Szlak Ogórkowy (przetwory z ogórków nazywanych Spreewälder Gurken są główną specjalnością kulinarną regionu), Szlak Żurawia czy też Szlak Szprewy. Przerzucone nad kanałami mosty zwane Bank są nieprzejezdne, a zatem rower trzeba wziąć pod pachę i przenieść.
Łodzią z wioski Burg
Uczestniczyłam w rejsie po labiryncie kanałów, płynąc płaskodenną łodzią z wioski Burg. Na całej długości wioski funkcjonują przystanie ze szprewaldzkimi łodziami, gospody i sklepiki z regionalnymi wyrobami. W rejonie Burg Szprewa rozgałęzia się na ponad trzysta pięćdziesiąt kanałów, odnóg i rowów, częściowo sztucznie utworzonych. W Burg znajdują się również termy solankowe nadając miejscowości uzdrowiskowy charakter. Można w nich skorzystać z solankowych inhalacji w wielkich beczkach do marynowania ogórków. Lecznicza solanka zawiera 24 procent minerałów i ma temperaturę 31 stopni. W czasie rejsu, który trwa około 1,5 godziny, mija się lasy łęgowe, łąki, pastwiska oraz zadbane drewniane chaty często kryte słomą lub trzciną. Niemal obowiązkowo szczyt dachu zaopatrzony jest w skrzyżowane dwa węże, co odnosi się do jednej z łużyckich legend o Królu Węży.
Wszystko przez strachliwe woły
Spreewald, czyli Szprowski Las, jest unikatowym przykładem nizinnego krajobrazu rzeczno-dolinowego, powstałego w wyniku ostatniego zlodowacenia, na powierzchni 3127 km kw. Ukształtowały go ? krajobraz ? podlodowe moreny denne i moreny krańcowe lodowca. Nurt rzeki Szprewy został ?porozrywany? na wiele mniejszych cieków i strumieni, wypełnianych przez setki lat roztopowymi wodami. Nie wypada wspomnieć przy tej okazji o ludowej wersji powstania Spreewaldu, legendzie, według której jest to dziełem diabła, chociaż główną rolę odegrały tutaj woły. Diabeł miał pługiem zaprzężonym w woły płynąć rzeką Szprewą, a gdy zmęczone zwierzęta odmówiły posłuszeństwa, przeklinał je i straszył swoją babcią.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o Szprewaldzie w naszym portalu
Dodaj komentarz