Szprewald
Po kanałach w płaskodennych łodziach

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
O babci nic nie wiemy, w każdym razie tak wystraszyła woły, że uciekły i pędząc zygzakiem z pługiem utworzyły deltę z ciekami wodnymi. Jakby nie było, między kanałami pozostały niskie wzniesienia, wysepki. Niektóre z niepodtapialnych wysp piaszczystych są bardzo duże i nazywają się po niemiecku Kaupe, a w języku dolnołużyckim kupa. Na tych wysepkach już w XVII w. powstały wioski, m.in. Burg czy Lehde, zasiedlone w dużej mierze przez Dolnołużyczan. Najbardziej znaną wioską jest Burg Kaupen.
Górny i Dolny
Obecnie Szprewald jest siatką naturalnych i sztucznych kanałów, które tworzą sieć dróg wodnych o długości ok. tysiąca trzystu km. Mówi się o Górnym i Dolnym Szprewaldzie, których granicę tworzy zwężenie doliny przy miasteczku Lübben. Górny Szprewald (niem.: Oberspreewald) ma powierzchnię ok.300 km kw. i rozciąga się na południe od Lübben po Straupitz i Vetschau. Jest częścią polodowcowej Pradoliny Barucko-Głogowskiej na Niżu Środkowoeuropejskim i zaznacza linię najdalszego na południe ostatniego zlodowacenia sprzed ok. 20.000 lat. Dolny Szprewald (Unterspreewald) jest północną części krainy, położonym wokół miasta Schlepzig po Krausnick, Alt Schadow i Groß Leuthen na powierzchni ok.100 km kw. Powstał w procesie cofania się lodowców. Głównym miastem całego Szprewaldu jest Lübbenau.
Łódka szprewaldzka nie ma dzioba
A wracając do rejsu kilka słów o szprewaldzkiej łodzi: jej pradawną formą była dłubanka, wykonywana z jednego pnia za pomocą zaokrąglonej siekiery. Dłubanki używane były jeszcze w XIX wieku i zastąpione przez łodzie z podłużnych i poprzecznych desek. Łódka szprewaldzka nie ma dzioba, jest płytka, z przodu szersza niż z tyłu. Od zawsze była środkiem transportu (do wielu wysp do tej pory można się dostać tylko łodzią), przewożono nią plony, zwierzęta, maszyny. Do tej pory łodzią dostarczana jest poczta z wioski Lehde, do której nie ma innego dojazdu.
Warto wiedzieć
* W 1991 r. Spreewald uznany został za rezerwat biosfery UNESCO stając się częścią światowej sieci (350) wielkoobszarowych terenów chronionych. Rezerwat rozciąga się na powierzchni ok. 48.000 hektarów.
* Łużyce i Spreewald należą do najbardziej barwnych regionów Niemiec. Mają jedne z najpiękniejszych strojów ludowych, niezwykłych, trochę strasznych legend, pielęgnowanych zwyczajów?
* Nazwy ulic, kierunków są na Łużycach dwujęzyczne.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o Szprewaldzie w naszym portalu
Dodaj komentarz