Chorin
Ruina cysterskiego opactwa

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Chorin, to miejscowość licząca około 2,5 tysiąca mieszkańców, położona w pięknej krainie Barnim w Brandenburgii. Jej klejnotem jest zespół klasztorny cystersów, ikona cysterskiej architektury gotyku ceglanego na terenie nadbałtyckim.
Ma to, co zawsze przydaje świetności: malownicze położenie i wysokie walory artystyczne.
Klasztor funkcjonował do 1542 r.
Nie ominęła go sekularyzacja, przeprowadzona przez elektora brandenburskiego Joachima II, będąca efektem przyjęcia przez Brandenburgię reformacji Lutra. Po śmierci ostatniego mnicha klasztor przeznaczono na gościniec. Urządzono w nim stajnie dla koni. Był miejsce posiedzeń sądowych. Potem, na początku XVII w. katastrofalna wojna trzydziestoletnia zdemolowała zespół klasztorny i jego wyposażenie. W następnych dziesięcioleciach przygodni gospodarze klasztoru dokonywali rozbiórki niektórych fragmentów, na przykład południowej nawy kościoła i przylegającego krużganku oraz całego skrzydła południowego zespołu klasztornego. Zostały stracone bezpowrotnie. Okoliczni chłopi wykorzystywali pomieszczenia klasztorne na swój użytek.
Gdy na początku XIX w. przybył do Chorin znany niemiecki architekt Karl Friedrich Schinkel* kościół klasztorny służył za chlew. W 1817 r. rozpoczęły się dzięki niemu prace zabezpieczające obiekt. Takie były początki idei konserwacji zabytków w ogóle. I nie chodziło tylko o zachowanie zespołu klasztornego, ale i o nadanie mu nowego znaczenia zabytku, którego wartość nie zależy tylko od jego użyteczności. Nie użyteczność – wykorzystanie na koszary, stajnie czy magazyny – miała ratować istnienie budynków historycznych. To dziedzictwo i wartość kulturowa społeczeństwa.
W trwałych ruinach gotyku ceglanego tkwi niewysłowione piękno. Łączą z przeszłością w wymiarze duchowym.
Z fundacji Ottona I
Jako fundator klasztoru w Chorin wskazywany jest Otton I z dynastii askańskiej, syn potężnego Albrechta Niedźwiedzia, margrabiego Marchii Północnej, który około 1157 r. utworzył Marchię Brandenburską z ziem Marchii Północnej i podbitych ziem słowiańskich (połabskich). Otton I założył klasztor cystersów w miejscowości Lehnin, w którym został zresztą w 1184 r. pochowany. Niesprzyjające jednak warunki do uprawiania roli spowodowały, że klasztor w Lehninie został przeniesiony właśnie do Chorin, w pobliże jeziora Choriner See (obecnie Amtsee). Pierwsza wzmianka o tym fakcie, zapisana w źródłach pochodzi z 1273 r.
* Karl Friedrich Schinkel (1781-1841) był niezwykle płodnym architektem i malarzem, tworzącym w stylu klasycystycznym i neogotyku. Projekty budowlane (kościoły, mauzolea, gmachy publiczne) jego i jego pracowni znajdują się w wielu miastach Niemiec oraz na terenie Polski w województwach wielkopolskim, lubuskim, opolskim, małopolskim, śląskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Nie ominęła go sekularyzacja , przeprowadzona przez elektora brandenburskiego Joachima II , będąca efektem przyjęcia przez Brandenburgię reformacji Lutra …..
Sekularyzacja oznacza zespół działań zmierzający do znacznego ograniczenia lub wręcz całkowitego wyeliminowania roli religii w społeczeństwie . Termin powstał w roku 1646 .
Panie Waldemarze
Sekularyzacja to zeświecczenie. Przejście z domeny kościelnej do domeny świeckiej. Wikipedia nie zawsze podaje najmądrzejsze i najbardziej adekwatne do konkretnej sytuacji definicje.
Jestem porostym człowiekiem . Widziałem to określenie „zeświecczenie ” ale wydawało mi się że prościej będzie pominąć zeświecczenie . Za to domena mi się kojarzy z domeną internetową . To chyba ja już prościej wytłumaczyłem sekularyzację .