Ciechocinek
Słońsk, bo źródła słonych wód

Słońsk znany był dobrze już w XII wieku. Istniały tam jakieś słone źródła i stąd ta nazwa. Mieszkańcy wsi od zamierzchłych czasów prymitywnymi sposobami warzyli sól na domowy użytek.
fot: Barbara Górecka
Ciechocinek. Słońsk, bo źródła słonych wód
Po wałach można spacerować. Ładna stąd panorama na Ciechocinek.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Słońsk był kiedyś miejscowością między Wisłą a Ciechocinkiem. Obecnie przynależy do Ciechocinka. Wydał mi się taką bardzo biedną i zaniedbaną wsią, chociaż mogę się mylić…

Gdy tam byłam przez wieś prowadziła kiepska droga i aż trudno było uwierzyć, że to nadal Ciechocinek. Ale być może do dzisiaj to się zmieniło?

Cmentarz do uratowania

Przy drodze jest cmentarz mennonicko-ewangelicki założony w 1782 roku. Pierwotnie należał on do osady olęderskiej Słońsk, składającej się z dzisiejszych wsi Słońsk DolnySłońsk Górny. Cmentarz był bardzo zdewastowany. Pomiędzy zaroślami wyłaniały się nagrobki. Wiele z nich miało zachowane inskrypcje. Latem 2012 roku przeprowadzono akcję ratowania cmentarza. Grupa wolontariuszy zabrała się do pracy. Udało się odsłonić wiele nagrobków. Podobne akcje planowane są także w przyszłości.

Kępy na Wiśle

Za cmentarzem ciągną się wały wiślane. Wisła tu jest dość szeroka, jej wody utworzyły trzy wyspy zwane Kępami: Dzikowską, Zieloną, Kozią. Na Dzikowskiej funkcjonowało nawet kiedyś kilka gospodarstw do których można było się dostać tylko łódką. Wiele lat temu usypano groblę, ale i ona bywa zalewana przez rzekę. Po wałach można spacerować. Ładna stąd panorama na Ciechocinek.

Słońsk, bo słone wody

Słońsk znany był dobrze już w XII wieku. Istniały tam jakieś słone źródła i stąd ta nazwa. Mieszkańcy wsi od zamierzchłych czasów prymitywnymi sposobami warzyli sól na domowy użytek. O miejscowości są zapiski w kronikach z 1185 roku, iż „castrum Zlonense” nadał Leszek Kujawski kolegiacie włocławskiej. Podobno sprowadzeni przez Konrada Mazowieckiego Krzyżacy, otrzymawszy w użytkowanie pobliską ziemię chełmińską i dobrzyńską, docenili szybko korzyści płynące z solodajnych źródeł słońskich. Korzystając z bliskiego sąsiedztwa, wydzierżawili je od swojego protektora.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij