Stolin
Stolica poleskich chasydów

Niewiele więc zachowało się tu zabytków z wielowiekowej historii tego miasta, przez większość istnienia należącego do Rzeczypospolitej. Jednym z ważniejszych jest popadająca w ruinę synagoga.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Stolin. Stolica poleskich chasydów
Przez co najmniej półtora wieku Stplin uważany był za poleską stolicę chasydyzmu. Ściągali oni do tutejszej synagogi stojącej tuż obok rynku, a przede wszystkim do tutejszych cadyków.
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zrujnowana piętrowa synagoga zbudowana w stylu barokowo-klasycystycznym w roku 1792, z tabliczką informującą, że to zabytek pod ochroną państwa, czeka na środki aby ją odbudować.

Cerkiew w stylu neo-ruskim z 1938 roku p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego (Swjato- Wozniesienska) z wieżą na planie kwadratu. Poradziwiłłowski park w Mańkowiczach z muzeum krajoznawczym. No, może jeszcze galeria obrazów J. Serhijenko. To wszystkie, przynajmniej najważniejsze miejsca, które mogą zainteresować turystów w miasteczku Stolin (???????) nad rzeką Horyń, obecnie nieco ponad 12-tysięcznej stolicy rejonu (powiatu) w obwodzie (województwie) brzeskim na Białorusi.

Legendy i historia

Niewiele więc zachowało się tu zabytków z wielowiekowej historii tego miasta, przez większość istnienia należącego do Rzeczypospolitej. Za oficjalną datę jego początku przyjęto rok 1555. W nim bowiem, w księdze rejestrowej księstw Pińskiego i Kleckiego, po raz pierwszy zapisano nazwę wsi Stolin. Na temat jej pochodzenia są trzy legendy. Według pierwszej na miejscu obecnego miasta w dalekiej przeszłości znajdowało się wielkie jezioro, z którego kiedyś wyłowiono sto lin. Druga to opowieść o tym, że w rzecze płynącej obok miasta zatonęła dawno temu barka i dla wyciągnięcia jej z wody potrzeba było aż sto lin. Najciekawsza jest jednak trzecia. Podobno w średniowieczu nad rzeką Horyń stało 12 grodów, którymi władało 7 książąt. Na miejsce swoich spotkań i biesiad przy stole wybrali właśnie ten, nazwany Stolinem. Jeżeli chodzi o fakty, to w latopisie (kronice) z roku 1156 odnotowano, że książę kijowski Włodzimierz Monomach podarował swemu wnukowi, ks. Włodzimierzowi Andrejewiczowi ?grody pohoryńskie?, czyli położone nad rzeka Horyń. Wśród nich prawdopodobnie Stolin. W wiekach XII-XIII wchodziły one w skład Księstwa Turowsko-Pińskiego, a następnie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Własność magnackich rodów

Faktem bezspornym jest włączenie Stolina w skład Rzeczypospolitej w 1569 roku na mocy Unii Lubelskiej. Poczynając od XVI w. miasteczko należało do magnackich rodów kolejno: Sołomoreckich, Wiśniowieckich, Korzeniowskich, Pociejów, Sołtanów, Skirmuntów i Stachowskich. W XVI w. zbudowano tu zamek. Podczas wojny moskiewsko-polskiej (1654-1667) wojska księcia Dymitra Wołkońskiego po zwycięstwie nad polskimi pod Perebrodami w 1655 spaliły Stolin. W 1793 roku miasto wraz z powiatem zagarnęła w drodze rozbioru Rzeczypospolitej Rosja. Kroniki odnotowują, że od XVIII w. rozwijała się tu liczna społeczność żydowska ? o czym nieco więcej napiszę niżej.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij