Buchara
Święte miasto islamu

Buchara jest miastem jak z opowieści Szecherezady. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – „Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla –niewiernych… był zabroniony i karany śmiercią.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Buchara. Święte miasto islamu
I chociaż najstarsze całe, lub w dużych fragmentach, zachowane tutejsze budowle pochodzą ?zaledwie? z X-XI w., to metryka niektórych z nich bywa o kilkanaście wieków starsza.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Buchara jest  miastem jak z opowieści Szecherezady. Niepowtarzalnym, z zabytkowym centrum od 1993 roku wpisanym na Listę UNESCO. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym ? ?Buchoro-ij-szarif?, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla ?niewiernych? był zabroniony i karany śmiercią.

Spotykały się w nim karawany z różnych krańców ówczesnego świata. Sprzedawane na tutejszych sukach ? bazarach towary, nawet wytwarzane zupełnie gdzie indziej, jak np. dywany czy tkaniny, nawet dziś błędnie nazywane są ?bucharskimi?. Miasto szczyci się długą i burzliwą przeszłością oraz tym, że na jego liście zabytków jest ponad 400 obiektów.

Buchara wspomniana została już w ?Aweście?, antycznej księdze zaratusztriańskiej datowanej na VI w. p.n.e.(!). Burzona i odbudowywana w ciągu stuleci na tym samym miejscu stanowi niezwykle ciekawy teren dla archeologów. Ludzie mieszkali w tej obszernej oazie już w epoce kamiennej. I chociaż najstarsze całe, lub w dużych fragmentach, zachowane tutejsze budowle pochodzą ?zaledwie? z X-XI w., to metryka niektórych z nich bywa o kilkanaście wieków starsza. W przypadku np. Arku ? cytadeli, w obecnym kształcie pochodzącej z XVI wieku (z późniejszymi przeróbkami) są to fragmenty z… III w. p.n.e.

Podobnie jak w Samarkandzie, najważniejsze zabytki lub ich zespoły znajdują się w kilku miejscach, chociaż niezbyt odległych od siebie. Najwięcej skupionych jest obok tutejszego ?Piaszczystego placu? – Registanu. Jego najsłynniejszą dominantę stanowi, wzniesiony w 1127 roku, najpiękniejszy w Azji Środkowej, minaret Kalian ? według legendy jego pięknem zachwycał się nawet sam Czyngis-chan ? i przyległy do niego ogromny meczet o tej samej nazwie. Vis a vis niego znajduje się czynna, a więc wewnątrz niedostępna dla obcych, medresa. Minaret ten służył nie tylko do nawoływania wiernych do modlitwy. W nocy palono na nim ogniska, by wskazywały drogę karawanom. Był też ? aż do 1884 roku ?  miejscem kaźni. Skazanych na  śmierć po prostu zrzucano z niego w dół.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij