Sztum
Uzdrowisko wielkich mistrzów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gród Stumo, dzisiejszy Sztum, miasto powiatowe w woj. pomorskim, założyli Prusowie. W 1236 r. zdobyli go Krzyżacy i wybudowali niewielki zamek, a obok folwark.
W 1416 r. wielki mistrz Michael Kuchmeister von Sternberg nadał osadzie folwarcznej prawo miejskie. Niebawem Sztum otoczono murem z dwiema bramami (malborską i kwidzyńską). W wyniku wojny trzynastoletniej, na mocy Pokoju Toruńskiego (1466 r.) miasto wraz z Pomorzem Gdańskim włączono do Polski.
Letnisko krzyżackich dostojników
Dziś najatrakcyjniejszym zabytkiem jest tu pokrzyżacki zamek. Pełnił on funkcję letniej rezydencji wielkich mistrzów. W 1377 r. zatrzymał się w Sztumie arcyksiążę Albrecht II Habsburg podążając na wyprawę na Żmudź. Wracając przekazał wielkiemu mistrzowi Winrychowi von Kniprode pieniądze na rozbudowę zamku. Wybudowano więc wieżę nazwaną imieniem księcia, miasto zaś przyjęło jego barwy: do dziś flaga Sztumu wygląda jak austriacka (czerwono-biało-czerwona). Zamek był też dworkiem myśliwskim. Ulrich von Jungingen na przykład, ten który poległ pod Grunwaldem, trzymał tu zwierzyniec z niedźwiedziami, wielbłądami i lwami. Wreszcie woda z zamkowej studni uchodziła za leczniczą. A że wielcy mistrzowie i ich wysocy urzędnicy zamieszkali w Malborku cierpieli na kamienie nerkowe (za sprawą niezdrowej wody), kurowali się tutejszą.
Dziś także gospodarują tu rycerze
Z pokrzyżackiej warowni zachował się ceglany mur obronny z basztą więzienną, dom mieszkalny, wieża bramna, studnia, pozostałości fosy. Obecnie zamek jest siedzibą Sztumskiego Centrum Kultury i Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Do niedawna samodzielne muzeum zamkowe przeszło (w styczniu 2018 r.) pod władanie Malborka.
Warto wiedzieć
Sztum, a zwłaszcza zamek, jest malowniczo ulokowany na przesmyku między jeziorami Zajezierskim (Sztumskim) i Barlewickim, należącymi do Pojezierza Iławskiego. Nad tym pierwszym, pod zamkiem, jest zadbany spacerowy bulwar.
Dodaj komentarz