Szydłowiec
Ta lutnia grała w ?Ogniem i mieczem?
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu mieści się w zamku, jednej z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich.
Posiada ono niezwykłą kolekcję niemal 2 tys. instrumentów muzycznych z terenu całego kraju, a także spoza jego granic. Stanowi to dwie trzecie instrumentów ludowych zgromadzonych w polskich muzeach. I choćby dlatego warto odwiedzić Szydłowiec. Na wystawie stałej można zobaczyć ok. 300 eksponatów, od najprostszych ? listków czy kory do grania, gwizdków ze słomy czy pióra, po instrumenty o dużym stopniu skomplikowania.
Regionalne i powszechnie używane
Część prezentowanych w muzeum instrumentów przedmiotów jest ściśle związana z pewnymi regionami Polski np. dudy podhalańskie czy złóbcoki występują tylko w kulturze muzycznej Podhala. Wśród zbiorów znajdują się obiekty niezwykle rzadkie oraz od dawna niespotykane w praktyce muzycznej (liry korbowe, skrzypice polskie, suki biłgorajskie) oraz prawdziwe zabytki muzyczne: kotły z przełomu XVI i XVII w., złóbcoki z 1705 r. czy basy kaliskie i mazowieckie z XVIII w. Muzeum posiada ogromny zbiór harmonii, dużą kolekcję cymbałów, skrzypiec, przepięknych instrumentów dudowych, cytr i wiele innych.
Warto wiedzieć
* Niektóre z nich jak bębny, cymbały, skrzypce, czy flety uwiecznione zostały w ekranizacji ?Ogniem i mieczem? J. Hoffmana. Bohun, śpiewając tęskną pieśń Helenie, akompaniował sobie na pięknej lutni z szydłowieckich zbiorów.
* Muzeum organizuje także koncerty muzyki ludowej i poważnej oraz oferuje specjalistyczne zajęcia edukacyjne.
Dodaj komentarz