Szymanów
Do Matki Bożej Jazłowieckiej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tutejszy pałac powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i należał do Sanguszków, a potem do innych słynnych rodów. Na początku XX w majątek Szymanów wraz z pałacem kupiły na swą siedzibę siostry niepokalanki.
Ich zgromadzenie wzmocniły w 1946 roku zakonnice z leżącego koło Buczacza Jazłowca (obecnie Ukraina), które po przyłączeniu tych terenów do Związku Radzieckiego zostały wyrzucone ze swego klasztoru. Z wielkim trudem udało im się sprowadzić do Szymanowa cudowną figurę Matki Bożej Jazłowieckiej. Posąg naturalnej wielkości wykonany jest z białego karraryjskiego marmuru. Warto wiedzieć, że po I wojnie światowej słynny 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich, obrał sobie tę figurę Matki Bożej Niepokalanej za Hetmankę. Nazwę otrzymał po tym jak ułani obronili klasztor w Jazłowcu przed Ukraińcami podczas wojny o kształt odrodzonej Polski w 1919 roku.
Dopiero w obecnym tysiącleciu zbudowano w Szymanowie nowoczesne i jasne sanktuarium, które mieści posąg i jest ośrodkiem i celem dla pielgrzymów. W kompleksie mieści się obecnie dom generalny zgromadzenia sióstr niepokalanek, ich dom rekolekcyjno formacyjny oraz prowadzone przez siostry prywatne liceum. Wstęp do parku wolny, można też zajrzeć do kaplicy z cudowna figurą.
W parku stoi barokowo-klasycystyczna fontanna ogrodowa wykonana w latach 1780-1782, ponoć jedyna taka w Polsce.
Warto wiedzieć
* W Szymanowie jest też drugi, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – pochodzi z XVII wieku, ale przebudowany został znacznie na początku XX w.
* Obecnie w Jazłowcu znajduje się wierna kopia posągu Matki Bożej Jazłowieckiej.
Dodaj komentarz