Trębki
Tu się urodził pierwszy polski harcerz

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trębki są wyjątkowo brzydką wsią. Nieciekawa popegeerowska zabudowa, niezbyt piękne i współczesne domy. Ogólne wrażenie nieładu i rozgardiaszu. A jednak i to jest miejsce z historią: tu się urodził twórca skautingu w Polsce i autor słowa ?harcerz?.
Andrzej Małkowski (1888-1919), student lwowskich uczelni i działacz młodzieżowych organizacji, zainspirowany lekturą książki Roberta Baden-Powella „Scouting for Boys” opisującej organizację założoną przez niego w 1908 roku, stworzył w 1910 pierwszy skautowy zastęp. W następnym roku powstała pierwsza drużyna? komenda, czasopismo „Skaut”? Małkowski napisał też „Scouting jako system wychowania młodzieży” ? pierwszą polską książkę o skautingu. Stało się to bardzo szybko, i bardzo skutecznie. Stworzony przez niego ruch dziła do dziś. Niedawno harcerstwo obchodziło stulecie istnienia. Od 1913 roku Andrzeja Małkowskiego wspierała żona, Olga.
Smętny pomnik pod płotem
W Trębkach, miejscowości w której się urodził postawiono mu pomnik. Kamienny obelisk stoi na trawniku, pod płotem, przy skrzyżowaniu, w sąsiedztwie przystanku autobusowego i betonowego energetycznego słupa. Brzydko.
Dwa dworki w starym parku
Trochę lepiej w zespole dworskim, w którym przyszły harcerz przyszedł na świat. Składa się on z dwu dworków zbudowanych w połowie XIX w. Pierwszy ma styl „dworkowy”, ganek wsparty na kolumnach. Dobudowane później skrzydło ma nawiązujące do baroku i neogotyku szczyty. Przylega do niego bardzo brzydki garaż z szarej cegły i pustaków. Tu urodził się Andrzej Małkowski i spędził pierwsze dziesięć lat życia. Informuje o tym tablica pamiątkowa w południowej ścianie budynku, tuż przy dworskiej bramie. Drugi dworek jest neogotycki. Całość w ładnym starym parku. Majątek znajduje się rękach prywatnych, ale właściciele nie mają nic przeciwko temu, by zajrzeć im na podwórko. Remontują posiadłość i chwała im za to. Wrażenie psuje zakład przemysłowy w popegeerowskich zabudowaniach. Sądząc po zapachu produkuje jakieś pasze? Na starej bramie napis: Trembki.
Alejką do kościoła
Niebrzydką, choć krzywo wyasfaltowaną aleją miedzy murem dworskim a murem folwarcznym dochodzimy do kościoła. Zbudowano go w 1802 roku w stylu klasycystycznym. Na przykościelnym terenie kilka XIX-wiecznych ciekawych nagrobków, także rodziny Małkowskich. Może dziadków?
Warto wiedzieć
* Napisy na tablicach pamiątkowych nawiązują do tragicznej śmierci Andrzeja Małkowskiego. Zginął on w nocy 15 z 16 stycznia 1919 roku. Podróżował w misji wojskowej do polskich oddziałów generała Lucjana Żeligowskiego, do Odessy. Statek, którym płynął z Marsylii, wpadł na minę i zatonął na Morzu Śródziemnym.
* Po śmierci Andrzeja Małkowskiego idee skautingu propagowała jego żona Olga Drahonowska-Małkowska (1888-1979).
* Trębki leżą w powiecie gostynińskim, w gminie Szczawin Kościelny. Tu imię Andrzeja Małkowskiego nosi szkoła. I też jest tu stosowna tablica.
Dodaj komentarz