Szkodra
Tu socrealizm wygrał z przeszłością

Rządy Envera Hodży modernizowały to albańskie miasto wyburzając starą zabudowę, wytyczając szerokie ulice i place, wznosząc gmachy według „socrealistycznego” gustu, zmieniając przeznaczenie budynków sakralnych. Zabytków zostało niewiele.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Szkodra. Tu socrealizm wygrał z przeszłością
W ostatnich latach, po upadku roku reżymu Envera Hodży, powstało jednak sporo nowych budowli, zarówno administracyjnych, biznesowych i mieszkalnych, jak i sakralnych, m.in. dwa meczety. Szkodra realizuje bowiem strategiczny plan rozwoju miasta na lata 2005-15...
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ładnie odnowione i utrzymane są zabytkowe gmachy administracyjne: siedziba prefektury i władz miejskich. Zbudowano wielopiętrowe, o szklanych ścianach, centra biznesu. Podobne częściowo ma hotel „Collosseo” w którego szybach odbijają się minarety jednego z nowych meczetów. Chociaż niedaleko od niego straszy koszmarny, wielopiętrowy, betonowy blok „socjalistycznego” hotelu „Rozafa”. Urządzono i zagospodarowano parki oraz inne tereny zielone.

Powstało również trochę nowych, ładnych i niewielkich – dwupiętrowych domów mieszkalnych w stylu nawiązującym do tradycyjnego bałkańskiego. Ale w wielu miejscach, nawet w centrum, straszą zaniedbane budynki. Parterami wykorzystywane są na cele handlowe i usługowe, ale zrujnowane pozostają wyższe kondygnacje. Równocześnie organizowane są imprezy kulturalne oraz uliczne karnawały w strojach i z maskami wzorowanymi na weneckich itp. Jest to więc miasto kontrastów.

Z zabytków zachował się kościół Najświętszej Marii Panny z XV w., Ołowiany Meczet z XVIII w. nazywany tak od rodzaju blachy, którą pokryta jest jego kopuła. Stara kamienna studnia oraz turecki hamam – łaźnia. Zbudowano, jak już wspomniałem, nowe meczety. W 1995 r. meczet szejka Zamila, zwany tak od nazwiska jego saudyjskiego fundatora. W innym, niezbyt odległym miejscu kolejny, vis a vis biznesowego, szklanego biurowca.

Zwrócono wiernym świątynie wykorzystywane w czasach komunistycznych na inne cele. Np. kościół katolicki w 1967 roku zamieniono na halę sportową, od 1990 roku ponownie pełni dawną funkcję. Warto podkreślić, że w laicyzowanym przez dziesięciolecia społeczeństwie panuje tolerancja religijna. Chyba tradycyjna, skoro w pobliżu siebie stoją w jednej z części centrum miasta meczet, katedra katolicka i sobór prawosławny z trzema kopułami i wieżą – dzwonnicą.

W mieście warto zwiedzić również muzea: Historyczne i Edukacji. Zwłaszcza to pierwsze, w zabytkowym jednopiętrowym domu w ogrodzie, w którym znajdują się antyczne i średniowieczne  kamienne detale architektoniczne. Wewnątrz zaś eksponaty (ponad 500) archeologiczne i to od czasów neolitu, etnograficzne – około 1,5 tys. obiektów i, oczywiście, historyczne.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 21 lutego 2011; Aktualizacja 26 listopada 2021;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij