Wiedeń
Trzy budowle Hundertwassera

Styl Hundertwassera to unikanie regularności, symetrii i linii prostych. Odważne zestawienia kolorów, fascynacja kształtem spirali, okna o różnych kształtach i wielkości. Do realizowanych budowli wprowadzał roślinność umieszczając np. drzewa i krzewy na dachach i we wnękach ścian...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
Hundertwasser zaprojektował łącznie ponad 50 kompleksów i pojedynczych budynków, z których zrealizowanych zostało ponad 30 w siedmiu krajach.
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
  • Wiedeń. Trzy budowle Hundertwassera
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Hundertwasser Haus

To budynek wzniesiony przy skrzyżowaniu Kegelgasse i Löwengasse, oddany został do użytku we wrześniu 1985 roku. Znajduje się w nim 50 mieszkań, których oczywiście nie można zwiedzać, a także lokale usługowe. Kształt poszczególnych części tego zespołu architektonicznego niekiedy jest trochę dziwaczny. Główną fasadę pokrywają asymetryczne, wielokolorowe jak gdyby bloki, w których znajdują się różnej wielkości i rozmiarów, ale wszystkie prostokątne lub kwadratowe, okna i drzwi na secesyjne, metalowe balkony. Na dachu tego domu znajduje się ogród, a roślinność wyrasta w nim również w niektórych miejscach z murów.

KunstHaus Wien

Znajduje się przy Weissgerberstrasse 13, to dawna fabryka mebli Thoneta przekształcona przez Hundertwassera w latach 1989-91 w muzeum. Jego ściany przypominają Dom Hundertwassera, chociaż dominuje na nich kolorystyka nie tak jaskrawa i różnorodna, lecz głównie czarno (lub szaro) ? biała. Na parterze znajduje się sklep z pamiątkami, natomiast na czterech piętrach, z nadbudówką, dawnej fabryki, są sale wystawowe. Obejrzeć w nich można fragment dorobku artysty. M. in. modele zrealizowanych projektów architektonicznych, Uwagę zwracają modele: ekologicznej spalarni śmieci zakładów ciepłowniczych Fernwärme Wien w wiedeńskiej dzielnicy Spittelau oraz katolickiego kościoła p.w. św. Barbary w Birnbach. Ten drugi został wybudowany w latach 1948-49, a w 1984-88 ozdobiony przez Hundertwassera. Kościelną dzwonnicę wzniesioną na planie kwadratu ozdobił on cebulastą, ale różniącą się kształtem od prawosławnych, pozłacaną kopułą. A frontony portyków pokrył symbolami wszystkich głównych religii świata. W ekspozycji muzealnej uwagę zwracają również obrazy artysty oraz kilimy wykonane według jego projektów, z wspomnianymi już elementami spiral. One były również głównymi tematami znaczków pocztowych wydanych według projektów Hundertwassera przez pocztę austriacką.

Kolorowa spalarnia śmieci

Mając trochę czasu warto podjechać również na Spittelau aby zobaczyć wspomnianą już spalarnię śmieci. Artysta nie tylko bowiem ją po swojemu ozdobił przekształcając budowlę przemysłową w coś baśniowego, o ścianach pokrytych ?hundertwasserowskimi? malowidłami, z kominem przypominającym minaret meczetu, ale ze złotą kulą na jednej trzeciej jej wysokości. Projektanci tej spalarni wykorzystali w jej wnętrzach i urządzeniach najnowocześniejsze technologie ekologicznego, termicznego przetwarzania odpadów.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 29 września 2014; Aktualizacja 2 października 2014;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!