Zakopane
Willa Atma i parada zaprzęgów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zainteresowały nas plakaty informujące o święcie ulicy Strążyskiej: w programie były m.in. przejazd paradny zaprzęgów konnych, poczęstunek w restauracji, wystrzał armatni i otwarcie wystawy, występy zespołu Małe Klimki i festyn z konkursami dla dzieci i dorosłych na polanie przy szałasie Jana Chyca.
Byliśmy na tej ulicy w poszukiwaniu atrakcji, ale niewiele się działo. Przedłużeniem ulicy Strążyskiej za skrzyżowaniem jest ulica Kasprusie. Niedaleko skrzyżowania jest cukiernia Samanta, gdzie ciasto jest smaczne a ceny normalne i o połowę tańsze niż na Krupówkach. Idąc dalej ulicą Kasprusie doszliśmy do willi po prawej stronie. Kasprusie 19. Willa w stylu zakopiańskim przyciągnęła nasz wzrok.
To Atma, muzeum Karola Szymanowskiego
Tego dnia muzeum było nieczynne. Jest to jedyne na świecie muzeum biograficzne tego kompozytora muzyki poważnej, żyjącego w latach 1882-1937. Nie znam tego rodzaju muzyki i za nią nie przepadam. Szymanowski pisał wielokrotnie o Chopinie i stylu narodowym, tradycji i nowoczesności w muzyce. Po zamieszkiwaniu w różnych miejscach, dużo podróżujący, cierpiąc na gruźlicę, schorowany Szymanowski zamieszkał w roku 1930 w wynajmowanej willi Atma w Zakopanem. Z willi tej kierował Akademią Muzyczną w Warszawie (1930-32). Gruźlica zaatakowała gardło kompozytora, zmarł w roku 1937 w czasie snu w szwajcarskiej klinice. Pogrzeb odbył się w Krakowie, spoczął w Krypcie Zasłużonych na Skałce.
Willa Atma powstała po roku 1890 jako pensjonat wynajmowany letnikom. To turystom zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Pochodzi ona z sanskrytu, języka literackiego dawnych Indii, i oznacza „Duszę”. Dom jest przykładem stylu zakopiańskiego wprowadzonego przez Stanisława Witkiewicza. Inicjatywę utworzenia w Atmie muzeum Szymanowskiego zgłoszono już w roku 1937, ale dopiero po apelu w tej sprawie krytyka muzycznego Zdzisława Sierpińskiego w sprawę zaangażował się inny krytyk muzyczny Jerzy Waldorff . Ten ostatni zorganizował zbiórkę funduszy na wykupienie i wyremontowanie domu. W roku 1976 willę udostępniono publiczności. Muzeum popularyzuje twórczość kompozytora przez współczesne media, internet, koncerty, audycje muzyczne itd.
A jednak konie
Muzeum było zamknięte więc wróciliśmy w kierunku deptaku Krupówki. Tu usłyszeliśmy tupot kopyt końskich. To był przejazd paradny zaprzęgów konnych z ulicy Strążyskiej…
Dodaj komentarz