Sighişoara
Wokół domu Drakuli

Największe zainteresowanie gości budzi dom, w którym najprawdopodobniej urodził się w 1431 roku Vlad Tepeş (Wład Palownik), późniejszy Hospodar Wołoski, który do historii przeszedł jako legendarny Drakula. Przypomina o tym pamiątkowa tablica
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Sighişoara. Wokół domu Drakuli
Na placu Muzealnym turystów witają ? w ponad pięćdziesięciu językach ? heroldzi: jeden z karabinem, drugi z bębnem, obaj w historycznych strojach.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Uliczka łącząca  Górny Rynek z placem Muzealnym, jest krótka i dosyć wąska, ale są tu lokale gastronomiczne, galeria  przed którą artyści sprzedają swoje dzieła i sklep z pamiątkami.

Największe zainteresowanie gości budzi dom, w którym najprawdopodobniej urodził się w 1431 roku Vlad Tepeş (Wład Palownik), późniejszy hospodar wołoski, który do historii przeszedł jako legendarny Drakula. Przypomina o tym pamiątkowa tablica, a także mieszcząca się współcześnie w tym domu restauracja Casa Vlad-Dracul, Dom Drakuli.

Na placu Muzealnym  turystów witają ? w ponad pięćdziesięciu językach ? heroldzi: jeden z karabinem, drugi z bębnem, obaj w historycznych strojach. Główną budowlą jest tu duży, wczesnogotycki kościół klasztorny p.w. NMP, pierwszy zbudowany w mieście. Według dokumentów już w 1298 roku należał do klasztoru dominikanów, później rozbudowany był i przebudowany. Od czasów Reformacji  była to świątynia luterańska, zachowano jednak część zabytkowych ołtarzy, w tym główny ? barokowy. Cenna jest w tym kościele również brązowa chrzcielnica z 1440 roku oraz kolekcja 35 wschodnich, anatolijskich kobierców na ścianach. To dary kupców wracających z udanych podróży na Wschód. Tego rodzaju wota spotkać można w wielu zabytkowych świątyniach siedmiogrodzkich,

64-metrowej wysokości Wieża Zegarowa ? nazwę zawdzięcza zegarowi z 1648 roku, którego skomplikowany mechanizm porusza figurki znajdujące się po dwu stronach wieży. Jest najbardziej znaną budowlą i wizytówką miasta. Wcześniej mieścił się w niej ratusz, obecnie jest muzeum, a w nim stare dokumenty miejskie, broń, ikony oraz dawne przedmioty codziennego użytku. Uwagę przyciąga zestaw narzędzi dentysty ? chirurga z XVIII w. i, oczywiście, mechanizm zegara. Wieża Zegarowa jest równocześnie bramą ? jedną z dwu  ? do Dolnego Miasta. W pobliżu znajduje się niewielki trójkątny placyk Hermanna Obertha, przy którym stoi dom rodzinny tego pioniera techniki rakietowej i kosmonautyki. Obok są popularne puby, w lecie ze stolikami na zewnątrz.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 9 grudnia 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij