Ciechanów
Zamek na bagiennej równinie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ciechanów leży sto kilometrów od stolicy. Miasto przed ostatnią reformą administracyjną wojewódzkie, jest niezbyt piękne. Ale kiedy już przejedziemy zatłoczoną drogą przez krajobraz przemysłowy i miniemy postsocjalistyczne bloki, dotrzemy wreszcie do małego, niebrzydkiego ryneczku.
Tu, pod ratuszem, można postawić samochód i spacerkiem udać się na łąkę. Na płaskim, niskim, podmokłym nieco terenie, nad małą rzeczką znajduje się imponujące ? na nasze mazowieckie standardy ? zamczysko. Wzniósł je w XV wieku książę mazowiecki Siemowit III, by strzegło jego dziedziny. Po śmierci ostatniego z mazowieckich, Piastów, księcia Janusza III, Mazowsze przyłączono do monarchii Jagiellonów, a zamek trafił się w zarząd królowej Bonie, żonie Zygmunta Starego. Surową twierdzę przebudowała ona na renesansową rezydencję. Szwedzi zniszczyli ją jednak w czasie Potopu i nie podźwignęła się już z ruiny. Pozostały jednak dwie wieże i mury. Wewnątrz, na rozległym dziedzińcu odbywały się czasem modne teraz turnieje rycerskie, czasem koncerty. Na stałe w basztach była muzealna ekspozycja broni. Nie była może zbyt ciekawa, składała się głównie z kopii, ale warto było zapłacić 5 zł, by ze szczytu wieży spojrzeć na panoramę miasta i dolinę rzeki Łydyni. Warto było, bo teraz wstępu do zamku nie ma. Trwa ?rewitalizacja?. Co to oznacza? Nie wiadomo.
Nadal można obejść zamkowe mury, ułożone w kształcie czworoboku, dookoła. A potem można przejść się wąska ścieżką nad rzeczką Łydynią. Jej brzegi objęto ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy.
Warto wiedzieć
Po spacerze warto wrócić na rynek. Przy ulicy Warszawskiej, niedaleko, w starym dworku znajduje się Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Pod szumna nazwą kryje się ekspozycja o charakterze regionalnym. Można zajrzeć. Ciechanowski zamek jest filią tego muzeum.
Pozwole sobie zacytować, co oznacza rewitalizacja:
Rewitalizacja Zamku w Ciechanowie – działania podejmowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej, mające na celu budowę, wybranego w konkursie, nowoczesnego pawilonu na zamkowym dziedzińcu (w miejscu dawnego pałacu książęcego – tzw. Domu Dużego). Propozycja rewitalizacji, autorstwa dr arch. Marka Kleczkowskiego z Gdyni, wzbudziła (od momentu prezentacji gotowego projektu we wrześniu 2006 r.) liczne kontrowersje – głównie z powodu zastosowania zasady kontrastu, polegającej na zaprojektowaniu w miejscu dawnego książęcego pałacu, budynku o kubaturze odcinającej się stylistycznie od gotyckiej architektury zamkowych murów i baszt. Rozpoczął się spór o formę rewitalizacji, trwający do dziś.