Złoczów
Burzliwe dzieje Zamku Sobieskich
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na wzgórzu Kupyna, przy zbiegu rzeczek Złoczówki (Zołocziwki) i Młynówki (Młyniwky), wznosi się, górująca nad niespełna 25-tysięcznym miasteczkiem Złoczów (???????) w obwodzie (województwie) lwowskim, cytadela nazywana Zamkiem Sobieskich.
Jest to miejsce przez 350 lat związane z Polską, w tym przez prawie 250 (1523-1772, 1919-39) w granicach I i II Rzeczypospolitej. Współcześnie muzeum państwowe, oddział Lwowskiej Galerii Sztuki. W przeszłości zamek oraz magnacka rezydencja, później koszary i więzienie, o burzliwych, a w latach 1939-44, gdy było katownią NKWD i gestapo, dramatycznych dziejach. Gdy byłem tu poprzednio w 2004 roku trwała jeszcze adaptacja dawnego pałacu na cele muzealne, zaś Pałacu Chińskiego pod uzupełnienie w nim ekspozycji. Reszta była już gotowa po trwającym od 1979 roku remoncie. Nawet piętrowy budynek z bramą wjazdową, na którym obecnie wymieniany jest dach, pokryty był czerwoną dachówką. Jest to wczesnobarokowa twierdza, a zarazem cytadela i renesansowa siedziba magnacka.
Holenderskie raweliny i bogate wnętrza
Twierdza zbudowana została na planie kwadratu, z wysokimi wałami ziemnymi i kamiennymi bastionami w narożnikach oraz z wieżyczkami. Otoczona głęboką fosą i niegdyś zwodzonym mostem, obecnie stałym drewnianym, należy do najciekawszych zabytków nie tylko miasteczka, ale i tej części Ukrainy. Jako jedyna twierdza w tej części Europy ma system holenderskich rawelinów ? bastionów wysuniętych przed linię umocnień. Wewnątrz znajduje się duży, 110 x110 m, dziedziniec z wytyczonymi alejkami i rzeźbami. Vis a vis wejścia ponad połowę jego południowej pierzei zajmuje, wspomniany już Pałac Chiński. Parterowy, ale z okrągłą piętrową wieżą, mieści wewnątrz ekspozycję malarstwa i rzeźby. W większym od niego, piętrowym pałacu renesansowym zajmującym niemal całą zachodnią stronę dziedzińca, zrekonstruowano wyposażenie magnackiej siedziby. Z salami i pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu, nieźle wyposażonymi w kaflowe piece, meble, obrazy i rzeźby itp. Można tu zobaczyć także ciekawostki, np. cześć szkieletu mamuta w żyrandolu. czy wielką XVII-wieczną mapę Ukrainy i fragmenty ziem jej sąsiadów. Kilka sal na parterze zajmuje ekspozycja poświęcona tutejszemu więzieniu i miejscu kaźni stalinowskich i hitlerowskich.
Tajemniczy kamień
Pod otaczającym dziedziniec wałem ziemnym, w pobliżu bramy wejściowej leży ogromny kamień w kształcie serca z wykutymi na nim, dotychczas nie odczytanymi, skrótami. Przypuszcza się, że wykonali je templariusze w XV w. Natomiast faktem jest, że kamień ten znaleziono przed laty w wiosce Nowosiółki i stamtąd przywieziono na złoczowski zamek. Zarówno dzieje twierdzy, jak i miasta, były burzliwe. Mimo, iż założono je stosunkowo późno, bo dopiero w XV wieku, a obecny zamek zbudowany został nawet w XVI wieku, to Złoczów i jego okolice było zasiedlone już w czasach prehistorycznych.
Dodaj komentarz