Łańcut
Zamek, siedziba ordynacji Potockich

Łańcucki zamek słynie z muzeum powozów. Historyczna kolekcja pojazdów konnych związana z rezydencją Potockich liczy 55 pojazdów a muzealna, gromadzona po II wojnie światowej liczy ok. 80 pojazdów. I ciągle ich przybywa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
Można też wynająć powóz zaprzężony w konie ze zamkowej stajni. Konie wyróżniają się tym że na zadzie maja wypalone logo zamku w Łańcucie.
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich

W XX wieku

W roku 1915 następnym ordynatem w Łańcucie został Alfred III Potocki. Za jego czasów przeprowadzono w zamku modernizację centralnego ogrzewania a w pomieszczeniach podziemi urządzono łaźnię. Potoccy w czasie II wojny umożliwili Niemcom stworzenie w zamku sztabu Wehrmachtu. Dlatego uciekając w roku 1944 przed Armią Czerwoną na zachód mogli, za zezwoleniem Niemców, wiele dóbr z zamku wywieść. Alfred Potocki wyjechał do Szwajcarii gdzie zmarł w roku 1958. W czasie wojny zamek nie ucierpiał.

W Polsce ludowej

Po wojnie zamek przejęły władze Polski Ludowej i zamieniły na muzeum. Budynek pełni też funkcje reprezentacyjne. W roku 1996 odbyło się tu spotkanie 9 prezydentów z Europy Środkowej. Odbywają się w nim sympozja naukowe.

W roku 1981 Ministerstwo Kultury i Sztuki kupiło dla zamku w Galerii Heim w Londynie kilka portretów Potockich a Fundacja na rzecz Muzeum Zamku w Łańcucie nabyła portret Alfreda I Potockiego pędzla Jana Tabińskiego. Dzisiaj Zamek w Łańcucie słynie ze znakomitych wnętrz oraz ciekawej kolekcji powozów konnych.

We wnętrzach

Do najstarszych zachowanych wnętrz należą: Wielka Sień, Sala pod Stropem i Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40. XVII w., ale wszystkie są w zmienionej formie. Wiele wnętrz powstało w XVIII wieku na początku lat 80., ozdobił je włoski malarz Vincenzo Brenne. Należą do nich Apartament Brennowski na parterze, Pokój Pompejański na II piętrze oraz Apartament Chiński na I piętrze.

Z drugiej połowy lat 80. XVIII wieku pochodzi kilka wnętrz zaprojektowanych przez Szymona Bogumiła Zuga. Należą do nich Apartament Turecki, Sala Kolumnowa, Sypialnia księżnej marszałkowej, Salon Bouchera. Najbardziej reprezentacyjne komnaty na I piętrzę powstały około roku 1800 a są to Sala Balowa i Wielka Jadalnia.
Na zamku znajdują się jeszcze takie ciekawe wnętrza jak Biblioteka, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą i wiele pokoi kąpielowych.

W ekspozycji są liczne dzieła będące jeszcze częścią kolekcji tworzonej przez księżną marszałkową Lubomierską od drugiej połowy XVIII wieku. Kolejni właściciele z rodu Potockich gromadzili zbiory, które dziś można oglądać na zamku. Są to kolekcje malarstwa i grafiki,mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, tkanin i księgozbiór.

W parku

Zespół pałacowy otacza park w stylu angielskim, w którym są pawilony i zabudowania gospodarcze związane z życiem codziennym rezydencji. Park ma powierzchnię ok. 36 ha. Wszelkie prace zmierzają do wiernego odtworzenia planu z zabudowaniami i alejkami oraz gatunkowego układu roślin z początku XX wieku. W roku 1965 w zabytkowej oranżerii z roku 1802 utworzono stałą ekspozycje roślin i zwierząt oraz ogród zimowy. Na terenie parku znajdują się Zameczek Romantyczny z roku 1800, ujeżdżalnia z roku 1830, stajnie z roku 1898, wozownia z roku 1902 czy storczykarnia z lat 1904-2008.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij