Łańcut
Zamek, siedziba ordynacji Potockich

Łańcucki zamek słynie z muzeum powozów. Historyczna kolekcja pojazdów konnych związana z rezydencją Potockich liczy 55 pojazdów a muzealna, gromadzona po II wojnie światowej liczy ok. 80 pojazdów. I ciągle ich przybywa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
Można też wynająć powóz zaprzężony w konie ze zamkowej stajni. Konie wyróżniają się tym że na zadzie maja wypalone logo zamku w Łańcucie.
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich
  • Łańcut. Zamek, siedziba ordynacji Potockich

Słynne powozy

Mówiąc o zamku w Łańcucie nie sposób nie wspomnieć o Stajniach i Wozowni, w której jest wyjątkowa kolekcja powozów konnych. Te dwa ciekawe budynki wzniesiono na przełomie XIX i XX w. według projektu francuskiego architekta Amanda Bauque i otoczono parkiem. Wyposażenie stajni, szorowni (uprzęże) i siodlarni dostarczyła wiedeńska firma R.Ph. Wagner. Stajnie posiadają oryginalną część dla koni wierzchowych.

Historyczna kolekcja pojazdów konnych związana z rezydencją Potockich liczy 55 pojazdów a muzealna, gromadzona po II wojnie światowej liczy ok. 80 pojazdów. I ciągle ich przybywa. Najcenniejsza jest kolekcja pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Pojazdy te są luksusowe w różnych typach i przeznaczeniu, pochodzące z renomowanych firm wiedeńskich, londyńskich i paryskich takich jak Marius, Lohner, Labourdette czy Rotchild. Pojazdy, nawet ponad stuletnie, są w dobrym stanie, choć nie są remontowane a tylko poddawane konserwacji. Jest to taka jedyna magnacka wozownia na świecie gdzie obok muzeum znajduje się kompleks hippiczny z wozownią.

Wozownia łańcucka ma dużą Halę Zaprzęgową pod oszklonym dachem a po jej bokach jest żółta i czarna wozownia oraz centralnie położona szorownia. Ściany hali ozdabiają egzotyczne trofea przywiezione w roku 1924 z safari przez ostatniego właściciela. W Szorowni prezentowane są chomątowe i szorowe uprzęże wyjazdowe wyprodukowane w paryskich firmach Hermes i Duprey oraz w wiedeńskich firmach Schleuchter oraz Nideltz.

W storczykarni

Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne i kawiarni letniej. Nowoczesne wyposażenie obiektu służy utrzymaniu optymalnych warunków uprawy tych wymagających roślin. W szklarni wystawowej prezentowane są najefektowniejsze rośliny w okresie kwitnienia. Pozostałą część roku uprawiane są w jednej z trzech szklarni zaplecza w klimacie odpowiadającym ich strefie pochodzenia. W części wystawowej oglądamy storczyki naziemne, litoty rosnące na skałach i nadrzewne.

W bibliotece

Biblioteka Zamkowa została zbudowana pod koniec XVIII wieku przez Izabelę z Czartoryskich Lubomirską. Została ona przebudowana w latach 1899-1903 a zaprojektowali ją wspomniani już Armand Bauque i Albert Pio. Stworzyli oni pomieszczenia w stylu późnowiktoriańskim. W szafach mieści się bogaty księgozbiór Potockich. Zbiory liczą ponad 22 tys. woluminów i składają się z siedmiu działów: druków i czasopism z XIX i XX wieku, starodruków, kartografii (mapy), grafiki, rękopisów nowożytnych i z muzykaliów. O zamiłowaniu muzycznym właścicieli zamku w Łańcucie świadczy zachowana kolekcja ponad 1500 muzykaliów, w tym 30 proc. to rękopisy muzyczne.

Warto wiedzieć

Od roku 1960 w maju organizowane są przez zamek Dni Muzyki Kameralnej a dziś impreza nosi nazwę Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij